Spor ve egzersiz yapan kadınların % 70’inden fazlası yanlış sütyen yüzünden ağrı ve geri dönüşsüz sarkma sorunu yaşıyor. Buna egzersiz sırasında memelerin kontrolsüz hareket etmesinin neden olduğunu belirten Doç. Dr. Defne Kaya, doğru sütyen kullanımı halinde kontrolsüz hareketin % 53 oranında azaldığını söyledi.

ALIŞVERİŞ: Yanlış iç giyim sarkma ve ağrıya yol açıyor

Spor ve egzersiz yapan kadınların yüzde 70’inden fazlası yanlış sütyen yüzünden ağrı ve geri dönüşsüz sarkma sorunu yaşıyor. Buna egzersiz sırasında memelerin kontrolsüz hareket etmesinin neden olduğunu belirten Doç. Dr. Defne Kaya, doğru sütyen kullanımı halinde kontrolsüz hareketin yüzde 53 oranında azaldığını söyledi.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi (SABİF) Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, kadınların yüzde 70’inden fazlasının yanlış sütyen kullanımı nedeniyle meme ağrısı ve geri dönüşsüz sarkma sorunuyla karşılaştığını dile getirdi.

Kadınları hem günlük hayatlarında hem de spor yaparken bedenlerine uygun sütyen kullanmaları konusunda uyaran Doç. Dr. Kaya, memede bulunan Coopers bağlarının aşırı uzamasına neden olan egzersizlerin uygun olmayan sütyenlerle yapılmasının meme sarkmalarına davetiye çıkardığını dile getirdi. Cilt ve memeyi göğüs duvarına bağlayan ince Coopers bağları dışında memeleri destekleyen bir kas yapısı olmadığını kaydeden Kaya, “Özellikle Coopers bağlarının aşırı uzamasına neden olan egzersizlerin uygun olmayan sütyenlerle yapılması geri dönüşsüz meme sarkmalarına yol açmaktadır” dedi.

Her 5 kadından 1’inin egzersiz/spor sırasında memelerinde hissettikleri ağrı nedeniyle egzersizi bıraktığını, motivasyonlarını kaybettiğini ve yaşam kalitelerinin azalmasından endişe ettiklerini belirten Defne Kaya, buna karşın spor için dizayn edilen sütyenlerin kadınların fiziksel aktivite seviyelerini arttırdığını ifade etti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*