GAZETE BEŞİKTAŞ SAYI 341

SAYI 341

Erdoğan BM’ye seslendi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan seslenişte bulundu. FETÖ’nün BM ülkelerinin büyük bir bölümü için tehdit olduğunu belirten Erdoğan, “Mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta BM Genel Kurulu’na seslendi. Erdoğan’ın konuşmasında iki başlık öne çıktı: 15 Temmuz darbe girişimi ve Suriye krizi… Darbe girişiminin dünya demokrasisine de yapıldığını ifade eden Erdoğan, FETÖ’nün BM Genel Kurulu’ndaki ülkelerin büyük bir bölümü için de tehdit olduğunu ifade etti.
Erdoğan, Suriye’de yaşanılan krizi üzerinden uluslararası toplumu eleştirdi. “Uluslararası toplum, Suriye’deki insani değerler sınavında sınıfta kaldı” diyen Erdoğan, Türkiye’nin mültecilere yardım etmeyi sürdüreceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Güvenlik Konseyi yapılanması üzerinden BM’ye yönelik eleştirileri de oldu. Erdoğan, BM’nin reforme edilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım: “Şehitlik yapıyoruz”

Başbakan Binali Yıldırım, “15 Temmuz’da şehit olanların hepsinin isminin bir yerlere verilerek ölümsüzleştirileceğini” söyledi. “İstanbul’da, Ankara’da birer şehitlik yapıyoruz” diyen Yıldırım, “Geride bıraktıkları emanet de bizim emanetimizdir. Hükümetimiz bütün imkanları seferber etmektedir” ifadesini kullandı.
AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen 15 Temmuz Şehitler Köşesi açılışında konuşan Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle: “Allah bizlere şehitlerimizle komşu olmayı nasip eylesin. Gazilerimize hayırlı, uzun ömürler diliyoruz. 15 Temmuz şehitlerimiz asla ve asla bu millet tarafından unutulmayacak, unutturulmayacak. Çünkü 15 Temmuz, Türkiye’nin 2. kurtuluş mücadelesinin adıdır. Kimseye nasip olmayan büyük bir kahramanlık destanını bu yiğitlerimiz yazdı.
Cumhurbaşkanı’na sahip çıktı, hükümetine sahip çıktı, ülkesine, bayrağına sahip çıktı. Karşılarında toplar, tanklar, uçaklar vardı, ağır silahlar vardı. Onların nesi vardı, Allah’ı vardı, imanı vardı, inancı vardı ve elinde de ay yıldızlı bayrağı vardı. Onun için, onların hatırasını yaşatmak, emanetlerine sahip çıkmak bizim en asli görevimizdir.”

Kılıçdaroğlu: “Cumhuriyet’e hepimiz sahip çıkmalıyız”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’e sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “Eğer Cumhuriyet olmasaydı, bu ülkede Anadolu’nun kuş uçmaz kervan geçmez bir köyünde doğan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’ye Genel Başkan olamazdı. Erzincan’ın bir köyünde doğan Binali Yıldırım, Başbakan olamazdı” dedi. Türkiye’nin, dünyanın en güzel ülkesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, güzellikleriyle huzur ve barış içinde, kardeşçe yaşamak istediklerini söyledi.
Ülkede kimsenin aç kalmamasını, esnaf, çiftçi ve emeklinin kazanmasını arzu ettiklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “İstiyoruz ki bu ülkede çocuğunun eline kına yakıp askere gönderen anne üzülmesin. ‘Çocuğum bir gün gelecek, onu evereceğim. Torunlarım olacak’ diye mutlu bir hayat sürsün. En büyük arzumuz bu” dedi.

Bahçeli: “Eğitime önem verilmeli”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir açıklama yaptı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Hangi bunalımla sınanıyor, hangi gerilimde yoruluyorsak, zahmet edip eğitime kafa yormadığımızdandır. Eğitim, huzur ve kardeşlik sigortasıdır” diye konuştu.
Bahçeli, eğitim ve öğretim hayatının, bir milletin geleceğini aydınlatan meşale, ilim ve irfan yolunu açan, akıl ve ahlak yordamını gösteren kaynak olduğunu vurguladı.
Milli eğitim sisteminin pek çok açmaz ve sorunu olduğuna işaret eden Bahçeli, yaşanılanların kökeninde bu sorununun önemli ve öncelikli bir payının bulunduğunu kaydetti.
Devlet Bahçeli, eğitimin, çok boyutlu bir süreç olduğuna, hoşgörü ve birlikte yaşamanın temelini inşa ettiğine dikkati çekti.
Eğitimin panzehir olduğunu dile getiren Bahçeli, “Peşin hükümler, önyargılar, vicdanı dışlayan kararlar, milli ve manevi değerlerden uzak yorumlar milli eğitimdeki laçkalığın sonucudur. Hangi bunalımla sınanıyor, hangi gerilimde yoruluyorsak, zahmet edip eğitime kafa yormadığımızdandır. Eğitim, huzur ve kardeşlik sigortasıdır” değerlendirmesini yaptı.

CHP: Ülke gündemi ele alındı

n BEŞİKTAŞ- CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Sebahattin Öztürk, eğitimin önemine vurgu yaparak, “Öğretmen – öğrenci ve velilelirimizin 2016 – 2017 eğitim – öğretim yılını kutlayarak ülkemizde parasız eğitimin ve eğitimde fırsat eşitliğinin olduğu laik ve demokratik değerlere bağlı çağdaş başarılı bir eğitim yılı olmasını diliyorum” diye konuştu. Cumhuriyet Halk Partisi Beşiktaş İlçe Başkanlığı, Ortaköy Kültür Merkezi’nde ülke gündemini ele aldı. CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı üyelerine duyurusu yapıldı. Toplantıda terör gibi bir çok başlık ele alındı.

AK Parti: Toplantı değerlendirildi

n BEŞİKTAŞ- AK Parti Beşiktaş İlçe Başkanı Ferşat Yıldırım, haftalık olağan ilçe yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdiklerini söyledi. Ülke gündeminde BM toplantısına ilişkin açıklamaları dikkat çekti. Yıldırım, “Sömürge sisteminin en büyük etkeni BM’in adaletsiz yönetimini eleştiriyor ve yeniden yapılanması gerektiğini ifade ediyoruz” diye konuştu. Beşiktaş’ta mahalle toplantıları da devam etti. AK Parti Beşiktaş İlçe Başkanı Ferşat Yıldırım, Nisbetiye Mahallesi toplantısında siyasi gündemi ve teşkilat çalışmalarını değerlendirdiklerini duyurdu.

MHP: Ziyaretleri kabul ettiler

n BEŞİKTAŞ- MHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı’nda ziyaretler kabul edildi. Milliyetçi Hareket Partisi Beşiktaş İlçe Başkanı Cemil Celal Kösedağı “Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Millet vekili hemşehrim Osman Poyraz ve Beşiktaş Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Bayram Koç ziyaretimize gelmişlerdir” diyerek kendilerine tesekkür etti ve görüşmeden kesitleri sosyal medya hesabı üzerinden takipçileriyle paylaştı. Öte yandan Kösedağı, Gazileri Anma Günü’nü “Gaziler destansı tarihimizin yaşayan abideleridir” diyerek kutladı.

Hem suçlu hem yüzsüz

Bir belediye otobüsünde sırf şort giyiyor diye hemşire A.T.’yi tekmeleyen Abdullah Çakıroğlu Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü’nde vermiş olduğu ifade detayları tepki uyandırdı. Çakıroğlu, polis ifadesinde: “Olurunda giyinmiş olsaydı biz de manen tahrik olup bu hareketi yapmazdık!” dediği öğrenildi. İstanbul’da iş çıkışı belediye otobüsüne binen hemşire A.T.’ye ‘şort giydiği için’ tekme atan şahıs ‘halkı kin ve nefrete teşvik’ten tutuklandı.
Olayla ilgili çalışma yapan Gasp Büro Amirliği ekipleri, saldırganın kimlik ve adresini belirledi. Ardından düzenlenen operasyonda Abdullah Ç.’yi yakalanarak gözaltına alınmış, Abdullah Ç. Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’nde sorgulanmıştı. Önce serbest bırakılan sonra tekrar tutuklanan saldırgan için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan, Kaya “Kadına şiddet her ne sebeple olursa olsun kabul edilemez. Bakanlık olarak olayın takipçisi olacağız” dedi.
ÇARŞI İÇİNDE TOPLANDILAR DESTEK VERDİLER
Öte yandan Beşiktaş Çarşı içinde toplanan çok sayıda vatandaş şortlarını giyerek Kartal Heykeli önünde bir araya geldi ve hemşire A.T.’ye destek verip, saldırıyı kınadı.

İzinli çıktı hırsızlık yaptı
Aynı gün yakayı ele verdi

ETİLER- Cezaevinden annesinin hastalığını bahane ederek izin alan ve Etiler’deki lüks bir sitedeki daireden 150 bin liralık ziynet eşyası ve tabanca çaldığı iddia edilen 1 şüpheli, tahliye olduktan sonra gözaltına alındı.
Şahıs, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Edinilen bilgilere göre, Etiler’deki lüks bir sitede oturan ve bakır imalathanesi olan iş adamı Ali K.’nin evinden 150 bin liralık ziynet eşyası ve tabancasının çalınması üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri çalışma başlattı. Çalışma kapsamında, ev sahibinin çocuğu için koyduğu gizli kameraları inceleyerek, eve hırsızlık için 1’i kadın 2 kişinin girdiği tespit edildi.
Polis ekiplerinin çalışmalarını derinleştirmesi sonucu şüpheli D.Y.’nin 4 Temmuz’da annesinin hastalığını bahane ederek izin aldığını, 6 Temmuz’da hırsızlık olayını gerçekleştirdiği, 8 Temmuz’da cezaevine geri döndüğü ortaya çıktı. Polis ekipleri, 22 Temmuz’da tahliye edilen D.Y.’yi, cezaevi çıkışında gözaltına aldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen şüpheli, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Tacize tam tamına 16 yıl

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’nu düzenlediği yoga antrenörlüğü kursunda taciz skandalı yaşandı. Eğitmen Boran A. hakkında İstanbul Beşiktaş’ta yaşayan öğrenci N.B.’yi (30) taciz ettiği iddiasıyla dava açıldı. Boran A. ise suçlamaları reddederek “N.B. federasyonun işleyişini karıştırmak için böyle bir şikayette bulunmuştur. İddialar gerçek dışıdır” dedi. Boran A. hakkında “Tehdit, hakaret, cinsel saldırı” suçlarından 7 yıl 9 aydan 16 yıla kadar hapis cezası istendi. N.B., yoga antrenörlüğü için düzenlenen sertifika programına katıldı. Bakışlarıya kıskacına aldığı öğrenciyi eğitimin son haftalarında elle taciz etti. Eğitmeniyle bu konuda konuşmak istedi ve hakaret ve tehditle karşılaşınca kursu terk etti. B.A.’nın kendisine yönelik “Onu bulmaya gidiyorum. Geberteceğim onu” gibi sözler söylediğini öğrenen N.B., suç duyurusunda bulundu. Soruşturma sürüyor.

Özel aracıyla düz yolda takla attı ölümden döndü

LEVENT- Beşiktaş’ta direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü yolu ayıran refüje çarparak, takla attı. Yaralanan sürücü hastaneye kaldırılırken, araç kullanılamaz hale geldi.
Kaza, 02:30 sıralarında Barbaros Bulvarı üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre 34 NAZ 75 plakalı aracı ile Beşiktaş’tan Levent istikametine seyir halinde olan Emre Akbulut, bilinmeyen bir nedenle direksiyon hakimiyetini kaybetti. Akbulut’un kullandığı araç önce yolu ayıran refüje, daha sonra da trafik ışıklarına çarparak, takla attı. Kazayı gören çevredekiler olay yerine koşarak, Emre Akbulut’u aracın içinden çıkardı. Bu sırada diğer sürücüler de durumu polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Kısa sürede olay yerine gelen sağlık görevlileri yaralanan sürücüye ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Polis ekipleri trafiği yavaşlatarak önlem aldı. Ambulansla Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Akbulut’un sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Kaza yapan araç olay yerine gelen çekici yardımıyla yoldan kaldırılırken, polisin olay ile ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Köprüden atladı

ORTAKÖY- Taksici birden köprüden atladı, hayatını kaybetti. Cesedi ise Ortaköy açıklarında bulundu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçen taksici İhsan Bulur, hiç kimseyle konuşmadan boşluğa atladı. Deniz polisi ve sahil güvenlik ekipleri, İstanbul Boğazı’nda taksiciyi bulmak için arama yaptı. Ceset ise sabah saatlerinde bulunabildi.
Edinilen bilgiye göre taksici İhsan Bulur, saat 03.00 sıralarında Avrupa Yakası’ndan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne geldi. Ticari taksiyi bırakan İhsan Bulur, korkuluklardan boşluğa

atladı. Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik ekipleri intihar eden kişiyi bulmak için denizde arama yaptı. Tekneciler sabah saatlerinde Ortaköy açıklarında cesedi gördü. Deniz Polisi müdahale etti. Ortaköy Motor İskelesi’ne çıkartılan cesette polis inceleme yaptı, sonrasında İstanbul Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

Gece kulübünde yangın paniği

KURUÇEŞME- Gece kulübünde aniden yükselen dumanlar herkesi korkuttu. Beşiktaş’taki ünlü bir gece kulübünde çıkan yangın panik yarattı. Elektrik kablolarından çıktığı belirtilen yangın çalışanlar tarafından söndürülürken, itfaiye ekipleri yaptıkları kontrolün ardından olay yerinden ayrıldı.
Yangın saat 02.15 sıralarında Kuruçeşme Mahallesi Muallim Naci Caddesi üzerindeki ünlü gece kulübünde meydana geldi. İhbar üzerine itfaiye ekipleri olay yerine gelirken, kulüp çalışanlarının kendi imkanları ile yangını söndürdüğü öğrenildi.

FETÖ nasıl temizlenir?

n (ÖZEL HABER) Darbe kalkışması sonrası FETÖ ile nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda, Beşiktaş yaşayanları ve esnafı görüşlerini paylaştı. Her türlü terör örgütüne karşı olunduğu ifade edilirken FETÖ veya hangi terör örgütü olursa olsun, mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı. Ancak yapılan çalışmalarda hassasiyet istendi ve özellikle hak ihlallerinin yaşanmaması temenni edildi.

Beşiktaş’ta FETÖ ile nasıl mücadele edilir, FETÖ nasıl temizlenir konusunda görüşleri almaya devam ediyoruz. FETÖ’nün darbe girişimi ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Unutulmasın ki Türkiye’deki darbe girişimi aynı zamanda dünya demokrasisine de yapıldı. Milletimiz o gece darbe heveslilerine tarihi bir ders verirken demokrasiye inanan tüm halklar için de ilham kaynağı oldu” diyerek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda seslenişte bulundu. Erdoğan, “Bu yeni nesil terör örgütü sadece Türkiye’nin değil varlık gösterdiği 170 ülkenin tamamı için bir milli güvenlik tehdididir. Diğer bir deyişle bugün bu genel kurulda temsil edilen ülkelerin büyük bölümü bu yapılanmanın tehdidi altındadır. Bu örgüt Türkiye’nin ötesinde tüm dünyayı boyunduruğu altına almak gibi derin bir zihni sapkınlık içindedir” ifadelerini kullandı.
Başbakan Binali Yıldırım, mücadele ile ilgili imzasız ihbarların dikkate alınmaması için bir genelge yapılacağını yaptığı açıklamalarda vurgularken FETÖ ile mücadelenin bir milli mesele olduğunu da belirtmişti. Yıldırım FETÖ ile mücadele konusunda; “Kim olursa olsun, nereye giderse gitsin her türlü mücadele yapılacaktır. Burada hiç kimsenin muafiyeti, istisnası söz konusu değildir” şeklinde konuştu.
Bu ayda Gazete Beşiktaş muhabirleri Çarşı içinde Beşiktaş sakinleri ve esnafa konu hakkında görüşlerini sordu. İşte özet görüşler:
n Musa Çetin: Terörün son bulmasını istiyoruz. Terör olaylarının yaşanmasını artık istemiyoruz. İsim isim değil tüm terör olaylarının karşısındayız ve bitmesini istiyoruz. Haburdan törenle karşılandıktan sonra şimdi bir şeylerin çok da manasının olmadığını da düşünüyorum ama bir an önce ne olursa olsun tüm terör ile ilgil olanların olaylara yönelik yapılan operasyonların yapılması gerekiyor ve doğru buluyorum.
n Feyyaz Dicle Sözeri: Terörün karşısındayız ve yapılan mücadelenin doğru olduğuna inanıyorum. Ancak terörle mücadele yapılırken şeffaflık olmadığını düşünüyorum. Kanun Hükmünde Kararnameler çıkıyor ve yeterince bilgiler alamadığımıza inanıyorum. Neticede tüm mücadele kapsamındaki çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Şeffaflık ve bilgilendirmeyi bu nedenle önemsiyorum. Terörle mücadele ederken de masum insanların zarar görmesini elbette istemem, doğru ve isabetli çalışmalar yapılmalı ve hasass olunmalı.
n Tuncay Fırtına: FETÖ ya da başka bir terör örgütü… Terör ile mücadele tek taraflı olmasın. Şu an ideolojik olaark farklı olan insanlar masumsa zarar görmesin, hakları ihlal edilmesin şeklinde bir bakış açısıyla çok yönlü hassas bir mücadele olmasını umut ediyorum. Yanlı, çıkarcı, masumlara zarar veren bir yaklaşım olmamalı, Terörle mücadelenin her zaman yanındayız, milli değerlerimiz korunmalıdır.
n İrfan Akdağ: Terörle mücadelenin yanındayız ama yetersiz buluyorum. Ayrıca yapılan çalışmalar ile ilgili olarak daha şeffaf davranılması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla hak ihlallerinin ve bunun hangi boyuta ulaştığı konusunda bilgi sahibi değiliz. Bu nedenle yapılan tüm çalışmalar hakkında bilgilendirilme yapılması ve şeffaf olunması gerektiği konusunu yinelemek isterim.
n Olcay Bey: Şu anki yapılan çalışmayı doğru bulmuyorum. Sadece bunu söylemek istiyorum.
n Resul Avşar: Terör hiç bir zaman kabul edilemez. Hiç bir zaman da terörün yanında durmayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin yanındayız. Milli değerlerimiz korunmalıdır. FETÖ ya da başka bir terör örgütü ismi ne olursa olsun, hiçbir terör örgütü kabul edilemez.
n Mehmet Ünsal: Terörle mücadele edilmeli, ancak çok hassas davranılarak çalışmalar sürdürülmeli. Alınan kararlarda masumların zarar görmesi doğru olmaz.
n Erdem Bahşi: Terörün her türlüsünün karşısındayız. Ancak yapılan çalışmalar ile ilgili yeterince bilgi sahibi değiliz. Daha şeffaf olunması gerektiğini düşünüyorum. Darbe kalkışması sonrası terör örgütleri ile mücade sürerken hak ihlalleri yaşanmasın istiyoruz. Zor süreçten geçiyoruz zaten darbe kalkışması sonrası milletimiz gücünü göstermiştir. Cesaretini ortaya koyup sokağa dökülmüştür. Bu tip saldırılar, kalktıkça emperyalist güçler saldırıya atağa geçiyor. Umudumuz, halkın halen birlik ve beraberlik olgusunu yaşatıyor olması. Geleceğimizin daha güçlü olacağına inanıyorum.
n Hüseyin Biber: Terörle mücadele edildiğine inanamıyorum. Şeffaf olunduğunu da düşünemiyorum. Kanunlar çıkıyor bu arada. Yeterince de bilgi sahibi olamıyoruz bu konuda. Kamuoyuna yapılanlarla ilgili açıklamalar bu noktada yetersiz. Terörle mücadele edilirken hak ihlalleri yaşanmasın. Hangi terör örgütü ile olursa olsun terörle mücadelenin yanındayız ancak yapılan çalışmalar halka açıklanmalı, çıkan kanunlar hakkında detaylar verilmeli, bu konuyla ilgili olarak muhalefet bile detayları öğrenemiyorsa biz nereden bilebiliriz ki…
n Mehmet Erkesim: Terörle mücadele edilmeli ve toplumumuzun huzura ihtiyacı var. Terörle mücadele edilmeli masum insanlar da mağdur edilmemeli. Ancak suçlular da toplumdan ayıklanmalı.

MUHTEŞEM AÇILIŞ

E cz. İlhan Hazinedar Ortaokulu açılış töreni yapıldı. Törende CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da yer aldı. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın annesi merhume Eczacı İlhan Hazinedar adına Ordu’nun Fatsa ilçesinde eğitime kazandırdığı ortaokul hizmete açıldı. Okulun açılışına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı.
Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın merhume annesi adına yaptırdığı ortaokulun açılışı gerçekleşti. Ordu’nun Fatsa ilçesinde 24 derslikli bir ortaokul yaptıran Başkan Hazinedar okulun açılışını Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte gerçekleştirdi. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, okul açılışı öncesi “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek insanlık görevimizdir” diyerek yeni eğitim – öğretim yılının başlamasıyla ilgili dileklerini de aktarmıştı.
2016-2017 Eğitim – Öğretim döneminde öğrencilere kapılarını açan tam donanımlı Eczacı İlhan Hazinedar Ortaokulu, 20 Eylül 2016 Salı günü saat 11.00’de açıldı. Ecz. İlhan Hazinedar Ortaokulu 750 öğrencinin yeni eğitim yuvası oluyor.
Açılış törenine, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı çok sayıda gazeteci ile birlikte binlerce vatandaş katıldı.

Çocuklarla
bir araya geldiler

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birlikte Ecz. İlhan Hazinedar Ortaokulu açılışını gerçekleştirdi. Yeni eğitim – öğretim yılına merhaba diyen öğrencilere başarılar dilendi. Minikler ilk zil sesiyle okullarında eğitim – öğretim hayatlarına başlamış oldu. Başkan Hazinedar, “Merhum annem, Ecz. İlhan Hazinedar için memleketim Ordu, Fatsa’da yaptırdığım ortaokulun açılışında yanımızda olan herkese teşekkür ederim. Ecz. İlhan Hazinedar Ortaokulu açılışında Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile eğitime dair önemli mesajlar verdik. Ecz. İlhan Hazinedar Ortaokulu 750 öğrencimizin yeni eğitim yuvası olacak. Tüm çabalarımız güzel bir gelecek için. Okulumuz eğitime başladı. Bugün bize eşlik eden başta Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm konuklarımıza teşekkür ederim” diyerek düşüncelerini aktardı. DideDidem TUTALTAL

Hazinedaroğlu
Konağı’nda buluştular

Ecz. İlhan Hazinedar Ortaokulu’nun açılışının ardından, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Hazinedaroğlu Konağı’nda vatandaşlar ile de birlikte sohbet ettiler. Başkan Hazinedar, “Gazi Mustafa Kemal’in ülkemiz için önemli eseri Nutuk’un ilk baskısını Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hediye ettim. Herkese de okumasını öneririm” diyerek konak gezisi esnasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu günün hatırası olarak Nutuk kitabı hediye etti. Bununla birlikte Başkan Hazinedar, konak gezisi ile ilgili, “1952 yılının Mayıs ayında, eski Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün kahve içtiği yerde biz de kahve içip, vatandaşlarımızla sohbet ettik” diyerek de sosyal medya hesabından detaylar aktardı. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, “65 yıl önce evimiz (Hazinedaroğlu Konağı) İsmet İnönü’yü ağırlamıştı. Bugün de Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu Sayın Genel Başkan’a ailem adına teşekkür ederim” dedi. Muzaffer TOPAL

‘Sezona merhaba’

Beşiktaş Belediyesi kültür merkezlerinde birbirinden değişik oyunlar, konserler ve bununla birlikte seminerler, paneller ve sergiler sanatseverleri bekliyor. Etkinlikler için şimdiden program detayları hakkında bilgi almak için 444 44 55 no’lu telefonu arayabilirsiniz veya Beşiktaş’ta kültür sanat deyince resmi internet sitesinden ve kültür – sanat duyurularından gerçekleştirecek organizasyonlar takip edilebilir. Bunun için mobil uygulama ile birlikte internet ortamından da kültür – sanat etkinlikleriyle ilgili detayları edinebilirsiniz. Ekim ayı ile birlikte Beşiktaş Belediyesi bünyesinde yer alan kültür merkezleri kapsamında çeşitli organizasyonlar gerçekleştirilecek. Akatlar Kültür Merkezi, Ortaköy Kültür Merkezi, Mustafa Kemal Merkezi, Fulya Sanat Merkezi çatısı altında yeni sezon etkinlikleri sürüyor. Ayrıca bu merkezlerin yanı sıra çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan diğer Beşiktaş Belediyesi kapsamı içinde bulunan merkezler de programlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Beşiktaş Belediyesi Kütüphanesi aktif olarak hizmet verirken Beşiktaş Belediyesi Gençlik Merkezi, Beşiktaş Sanat Galerisi, Beşiktaş Çağdaş, Unutmamak Müzesi, Ortaköy Sanat Galerisi yeni sezon yenilen yüzleriyle Beşiktaşlı ve İstanbullu sanatseverleri ağırlayacak.

“Aşk Bu mu?” Akatlar’da…

Kadın ve erkek diyalogları, dünden bugüne kadın erkek ilişkilerinde ilginç ve komik yönler, konulara karşı tepkimeleri üzerine ilginç bir oyun Beşiktaş’ta sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. 1001 Sanat’ın iddialı oyunu “Aşk Bu mu?”, 2 Ekim’de Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde sahne diyecek.
Evlenmeden önce izlenmesi gereken gösterim olarak adlandırılan ve kadın-erkek ilişkilerini esprili bir dille sahneye taşıyan “Aşk Bu mu?” adlı oyun, Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde tiyatroseverler ile buluşacak. 1001 Sanat yeni sezonda aşk temalı oyunuyla izleyicisinin karşısına çıkacak. Beşiktaşlılar ve İstanbulluları Akatlar’da bir araya getiriyor. 1001 Sanat bu sezon çok iddalı bir oyun ile perdelerini açıyor. Başrollerinde Paşhan Yılmazel ve Yasemin Öztürk’ün yer aldığı “Aşk Bu mu?”, iki saat boyunca seyirciye harika vakit geçirme fırsatı sunuyor.
“Aşk Bu mu?” adlı oyun ile ilgili bazı detaylar ise şöyle: “Aşk her zaman çözülemeyen bir denklem olmuştur. Hayatın içinden her ilişkinin içerisinde yer alan ama bizim yaşarken, ıskaladığımız her şeyi görme fırsatı sağlayan bu oyun için otoriteler, evlenmeden önce izlenmesi gereken ilk oyun yorumunu yapıyor. Kadınlar ve erkekler yüzyıllar boyunca farklı düşündüler, farklı hissettiler, farklı yaşadılar. Günümüzden yüzyıllar geçtikten sonra da bu değişmeyecek ama bu oyun ile bu farkları canlı gözle görme şansı edinmek bizim için büyük bir fırsat olacak. Şimdiden herkesin merakla beklediği 1001 Sanat’ın en iddalı oyunu “Aşk Bu mu?”, seyirci karşına çıkmak için gün sayıyor.”
“Aşk Bu mu?” adlı oyun ile ilgili diğer detaylar ise şöyle aktarılıyor: “Yazan: Onur Sermik. Yöneten: Paşhan Yılmazel. Işık: Yunus Emre Usta. Reji Asistanı: Tuğçe Sepetçi, Serap Ağalar, Onur Gündüz. Oyuncu: Paşhan Yılmazel, Yasemin Öztürk. Yapımcı: Kerem Yılmaz.”

Alzheimer’a
dikkat çektiler

Dünya Alzheimer Günü etkinlikleri, hastalıkta risk faktörleri ve hastalıktan korunma ile ilgili panel, Beşiktaş’ta gerçekleşti. Ücretsiz gerçekleştirilen etkinlik, Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi’nde yapıldı. Prof. Dr. Engin Eker, Prof. Ahmet Turan Işık, Prof. Salih Pınar, Prof. Aytan Altıntaş, Prof. Nazan Erkmen, Dr. Meral Küçükyetgin, Öğretim Görevlisi Nilgün Onat, Doç. Dr. A. Filiz Çamlıgüney, Dr. Gülüstü Salur, Dr. Funda Demirel, Doç. Görsev Sönmez, Oya Milli Sülün, Aynur Gökkaya, Gaye Esmeray panele katıldı. Panel sonunda ise Florance Nightingale Hastanesi Türk Sanat Müziği konseri gerçekleşti.

Ulaşıma Bakanlık el attı!..

İstanbul’da yeni havalimanı raylı sistem bağlantıları inşası Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak. Bakanlar Kurulu Kararı ile yeni havalimanı raylı sistem bağlantıları kapsamında Gayrettepe – İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı ile Halkalı – İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı’nın inşası Ulaştırma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek. Toplam 66 kilometre uzunluğunda olacak metro hattı Gayrettepe 3. Havalimanı yönünde yaklaşık 33 kilometre, 3. Havalimanı Halkalı yönünde ise 33 kilometre olarak planlandı. Kent merkezi ile 3. Havalimanı arasında ulaşım metro hattı ile 30 dakika olacak.
Buna göre 2018 yılı içinde açılışı planlanan İstanbul Yeni Havalimanı Projesine yetiştirilmesi amacıyla yaklaşık 4 milyar 816 milyon 744 bin 896 lira yatırım bedelli Gayrettepe – Yeni Havalimanı Raylı Sistem hat kesimi inşaat, elektro mekanik ve araç alımı işlerinin 2016 yılı yatırım programına alınmasına yönelik Kalkınma Bakanlığı’na gönderilen yazıyla YPK Kararı alınmasını talep edildiği, YPK kararı alındığı takdirde ihale işlemlerine başlanılacağı aktarıldı. Buna bağlı olarak Gayrettepe – Yeni Havalimanı ile 31 kilometre uzunluğunda Halkalı – Yeni Havalimanı olmak üzere toplam 65 kilometre olarak planlanan raylı sistem hattının, birinci aşaması olarak belirlenen Gayrettepe – Yeni Havalimanı kesimine ilişkin projenin, ÇED Belgesi ve fizibilite etüdü işlerinin tamamlandığı edinildi.

Taksit yasağı kalkıyor

BİREYSEL kredi ile kartta sınırlar esnetiliyor. Cep telefonuna taksit yasağı bitecek, 6 aya kadar taksit, mobilyada 36 ay taksit planlanıyor. Tüketici kredilerinde de vade 48 aya yükselecek. Çalışma ile talep patlaması yaratmayacak, lüks tüketimi teşvik etmeyecek şekilde kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısı artırılıyor. Mobilya ve beyaz eşyada da yerli üretime öncelik verilerek bu sektörlerdeki ürünlerde taksit sayısı artırılacak.

Konutta KDV düşecek

HÜKÜMET ekonominin lokomotif sektörlerinden inşaatta konut tesliminde yüzde 18 olarak uygulanan KDV’yi 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e indirdi. Alınan bu kararla, piyasanın hareketlenmesi ve stokların erimesi bekleniyor. İnşaatta konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV’yi 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e indirdi. Satıcıların daha çok konut üretmesini sağlamak için KDV iadesi de getirildi. Konut teslimlerinde halen yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında ise değişiklik yapılmadı.

Reina’ya tahliye

Reina kapatılıyor. Doğuş Holding’in açtığı davayı kabul eden mahkeme Koçarslan’ın mekânı tahliye etmesine karar verdi.
Ferit Şahenk’in yönetim kurulu başkanı olduğu Doğuş Holding’in grup şirketlerinden Arena, Mehmet Koçarslan’a ait Reina’nın boşaltılması için iki yıl önce dava açtı. İddiaya göre; taraflar arasında 2002’de yapılan kira sözleşmesi 31 Aralık 2013’te sona erdi. Arena Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri İşletmeciliği, kiraya verdiği Reina arazisinin tahliyesini istedi. Ancak Koçarslan bu isteği yerine getirmedi. Doğuş Holding’e bağlı şirketin avukatı dava dilekçesinde “Müvekkilim şirket de bu araziyi yeme içme sektöründe kullanmayı istemektedir. Bugüne kadar davalıya gönderilen ihtarnamelere rağmen kiralanan arazi tahliye edilmemiştir. Müvekkil şirket de bu araziyi restoran- kulüp kompleksi olarak işletecektir” dedi. İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi’nde iki yıldır süren tahliye davasının karar duruşmasına taraf avukatları katıldı. Davacı Doğuş Holding’in iştiraki Arena’nın avukatı, bilirkişi raporu doğrultusunda karar verilerek arazinin tahliye edilmesini istedi.
Davalı Antik Turizm’in avukatı ise “Davacının ihtiyacı olduğu iddiası doğru değildir. Kendi boş yeri varken, ihtiyacı olduğu iddiasıyla bu davayı açması kabul edilemez” dedi. Davayı karara bağlayan mahkeme, tahliye davasını kabul ederek Mehmet Koçarslan’a ait kiracı şirketin Reina’nın arazisini tahliye etmeye karar verdi.

ULAŞIMDA YENİ DÖNEM
Kış sefer saatleri açıklandı

İstanbul’da toplu taşımayı kullananlar açısından oldukça önem arz eden tramvay, metro ve otobüs sefer saatlerinde değişikliğe gidildi. Yeni sefer saatlerini mobil uygulamalardan ve internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Beşiktaş’tan geçen ve saatleri kış tarifesine göre de güncellenen hat isimleri şöyle:
l 22 İstinye D.içi Kabataş
l 22RE Fatih S. Mehmet Kabataş
l 25E Sarıyer Kabataş
l 25T Sarıyer Taksim
l 26 D.taş E.önü Yenikapı
l 26A Fulya Mah. Eminönü
l 26B Gayrettepe Eminönü
l 26M Hilton Sitesi Beşiktaş
l 27E Şirintepe Kabataş
l 27SE Seyrantepe Kabataş
l 29C T.üstü Kabataş
l 29D Ferahevler Kabataş
l 40 R.Feneri Garipçe Taksim
l 40T İstinye Dereiçi Taksim
l 41E Ayazağaköyü Kabataş
l 42T Bahçeköy Taksim
l 43 Dikilitaş Taksim
l 43R R.Hisarüstü Kabataş
l 52 Konaklar Mah. Kabataş
l 58A Poligon Mah. Kabataş
l 58N Fatih Sultan Mehmet Kabataş
l 30D Dereboyu Yenikapı
l 58S Levazım Subay
Sitesi Kabataş
l 58UL Ulus Mah. Kabataş
l 62 Kağıthane Kabataş
l 63 Kağıthane Çeliktepe Kabataş
l 129T Üstbostancı Taksim
l 559C R.Hisarüstü Taksim
l DT1 Ortaköy Taksim
l DT2 Ortaköy Taksim
l TB2 S.Ahmet Çamlıca

BOĞAZ’DA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ
Tur gemisi Ortaköy İskelesi’ne çarptı

ORTAKÖY- Ücretsiz tekne turu gezisi kaza ile sonuçlandı, vatandaşlar panik yaşadı. Şişli Belediyesi’nin düzenlediği Boğaz gezisinde, turu gerçekleştiren tekne, yanaşmakta olduğu Ortaköy İskelesi’ne çarptı.
Şişli Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Boğaz’da ücretsiz tekne turu’ kaza ile sonuçlandı. Tekne turuna saat 11.00’de Beşiktaş’tan, içinde mahalle sakinlerinin bulunduğu 120 kişi ile başladı. Gezi teknesinin Ortaköy İskelesi’ne çarpması sonucu çeşitli yerlerinden yaralanan yaklaşık 20 kişi hastanelere kaldırıldı. Durumu hafif olanlar ayakta tedavi edildi. Düşerek, kolu ve bacağı kırılanlar ise ortopedi servislerine sevk edildi. Ortaköy İskelesi’ne sert bir çarpış gerçekleştiren tekne kazası sonrası Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de kazada yaralananları hastanede ziyaret etti. Şişli zabıta ekipleri hastaneye gelerek yaralılara yardımcı oldu.
Ardından yapılan açıklamada olayda sorumluluğu olanlar ve tespiti için yasal başvurularımız gerçekleşmiştir, denildi.

MAGAZİN HABERLERİ

“SEVGİLİNİZ NEREDE?..”
BEBEK- Cem Yılmaz ile Ebru Şallı’nın yaz aylarında İzmir-Çeşme’de ortaya çıkan aşkının bittiği iddia edilmişti. Ebru Şallı ilişkilerinin devam ettiğini söylemişti. Cem Yılmaz eski eşi Ahu Yağtu ve oğulları Kemal ile bayramı Bodrum’daki evlerinde geçirdi. Ebru Şallı “Sevgiliniz neden yanınızda değil?” sorularına “Bu konuyu Cem’e sorarsanız daha iyi olur” dedi. Ebru Şallı Bebek’te bir arkadaşının arabasında görüntülendi. Habercileri fark edince aracın camlarını kapattı. Yüzü son derece asıktı.
ECE ERKEN’İN KIRO İSYANI
ORTAKÖY- Sunucu Ece Erken, oğlu Eymen’le birlikte Zorlu AVM’de alışveriş keyfi yaptı. Keyifli anlar yaşayan Erken, aynı günün akşamında Twitter’da paylaştığı şu mesajla dikkat çekti: “Ortaköy’de yine havai fişek kıroluğu! Düğünlerde, kutlamalarda şu saçmalığı kesseniz artık!” Erken’in bu tweeti hayranlarını ikiye böldü.
“İYİ Kİ BANA BENZİYORLAR”
ETİLER- Çağla Şıkel, Emre Altuğ ile evliliğinden olan çocukları Kuzey ve Uzay ile Akmerkez’deydi. Mini eteği ve sezon trendi over size montuyla genç kızlara taş çıkaran ünlü manken, bir hayranının, “İki oğlunuz da babalarına değil, size benziyor” sözlerine “İyi ki öyle yapmışım. İyi ki bana benziyorlar” diye karşılık verdi.
YENİ BİR AŞK MI?..
ETİLER- Deniz Akkaya, Etiler’deki Da Mario’da arkadaş grubuyla yemek yedi. 5 saat kaldığı mekandan bir erkek arkadaşıyla ayrılan Deniz Akkaya, “Yeni bir aşka mı yelken açtınız?” sorusunu yanıtsız bıraktı. Arkadaşı da eliyle yüzünü gizleyerek muhabirlerin görüntü almasını engelledi.
“HAMİLE MİSİNİZ?..”
ORTAKÖY- “Aşk Laftan Anlamaz” dizisinin oyuncuları Ortaköy Nomands’ta bir araya geldi. Dizinin yapımcısı Burak Sağyaşar’ın oyuncu eşi Hatice Şendil’in göbeği dikkat çekti. Muhabirlerin “Hamile misiniz?” sorusuna Şendil “Böyle şeyleri basın önünde konuşmaktan hoşlanmıyoruz” diyerek eliyle göbeğini sakladı.
SORULARA CEVAP YOK
BEŞİKTAŞ- Bergüzar Korel, Akmerkez’de görüntülendi. Ellerinde poşetlerle mağazaları gezen oyuncu, oğlu Ali için kışlık kıyafetler aldı. Mağazaları dolaşan ve taktığı pembe kulaklıklarla dikkat çeken ünlü oyuncu Bergüzar Korel, gazetecilerin soruları yanıtsız bıraktı.
ROMANTİK YEMEK
BEBEK- Gürgen Öz ve sevgilisi Emily Mahringer, Bebek Lucca’da baş başa öğle yemeği yedi. İkili mekanda kaldıkları süre boyunca birbirini öpmeye doyamadı. O anları, akıllara Tarkan’ın meşhur “Öp” şarkısını getirdi.
EDA’NIN YENİ AŞKI
BEBEK- Mikonos tatilini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Eda Taşpınar, Bebek’te yeni sevgilisiyle birlikte yürüyüş yaparken görüntülendi. Gazetecileri görünce yüzleri asılan ikili, yollarına koşar adımlarla devam etti. Görüntülenince birbirlerinin ellerini bırakan çift, soruları yanıtsız bıraktı.
ARKADAŞ HASRETİ
BEŞİKTAŞ- Ünlü oyuncu Müjde Uzman, uzun süredir görmediği bir bayan arkadaşıyla Zorlu’da buluşup hasret giderdi. İkili, ilk olarak birlikte keyifli bir yemek yedi. Arkadaşıyla koyu bir sohbete dalan Uzman, daha sonra mağazaları dolaşıp bol bol kışlık alışveriş yaptı.

SPOR HABERLERİ

Dostluk kazandı

Spor Toto Süper Lig’in 5. haftasında 2-2 berabere sonuçlanan karşılaşmayı 37.396 biletli seyirci izledi. Sezonun ilk derbisinde deplasman yasağı da kalktı ve 5 yıl aradan sonra misafir tribünde Galatasaraylı taraftarlarda yer aldı. Galatasaray – Beşiktaş derbisini yaklaşık 2 bin sarı kırmızılı taraftar takip etti.
Tezahürat ve sloganlarla yürüyen taraftarlar için geniş güvenlik önlemleri alındı. Kontrol noktalarında tek tek aranan taraftarlar, çevik kuvvet eşliğinde maçın oynanacağı Vodafone Arena’ya doğru hareket etti.
Bu arada 20.00’de başlayan derbi öncesinde yoğun güvenlik önlemi dikkat çekti. Beşiktaş’ın yeni stadı Vodafone Arena’da oynanan Galatasaray derbisini Galatasaraylı taraftarlar da kendilerine ayrılan bölümden takip etti.
Maç esnasında ve sonunda Sarı-Kırmızılı taraftarların stadyum koltuklarını söktükleri ve kırdıkları fotoğraflara yansıdı. Galatasaraylı taraftarların ayrıca Vodafone Arena’da bulunan tuvaletlere de zarar verdiği ortaya çıktı. Bu tespitin dışında derbi geneli itibariyle olaysız geçti.

NE DERBİYDİ AMA!..
BJK – G.Saray : 2-2

Spor Toto Süper Lig’in 5. haftasındaki dev derbide Beşiktaş, sahasında Galatasaray’ı konuk etti. İlk kez bir derbi maça ev sahipliği yapan Vodafone Arena’daki kapışmada G.Saray ilk devreyi Eren Derdiyok ve Bruma’nın kaydettiği gollerle 2 farklı üstün tamamladı, Kara Kartal Marcelo Guedes ve Cenk Tosun’un attığı gollerle skoru eşitledi. Büyük heyecana sahne olan dev derbinin son anlarında her iki taraf da net pozisyonlardan faydalanamayınca müsabaka 2-2 bitti.
Maça etkili başlayan ekip Beşiktaş olsa da golü bulan Galatasaray oldu. Dakika 8’de Wesley Sneijder’in kullandığı köşe vuruşunda Selçuk İnan kafayı vurdu, direkten dönen top Eren Derdiyok’un önüne düştü. Kale önünde topla buluşan İsviçreli forvet, meşin yuvarlağı boş filelere yolladı: 0-1.
Dakika 16’da Sarı-Kırmızılılar etkili geldi. Beşiktaşlı savunmacı Marcelo’nun üzerine giden Bruma, rakibini geçmeye çalıştı ama Brezilyalı stoper geçit vermedi ve topu kornere yolladı.
Maçın 25. dakikasında Cenk Tosun bir pozisyon sonrası sakatlandı ve yerde kaldı. Maçı durduran hakem Ali Palabıyık, sağlık ekibini çağırdı. Saha içinde yapılan tedavi sonrası oyun devam etti.
Dakika 44’te Bruma, Galatasaray’ı 2-0’lık üstünlüğe taşıdı. Portekizli futbolcu, tüm defansı geçip ceza sahasına girer girmez vuruşunu yaptı ve kaleci Fabri’nin sağından meşin yuvarlağı filelerle buluşturdu.
Mücadelenin 45+2’nci dakikasında Eren Derdiyok, Marcelo Guedes’in sert müdahalesiyle yerde kaldı. Sağlık görevlileri sahaya girerken, hakem Palabıyık ilk yarıyı bitirdi. Yaklaşık 5 dakika süren tedavi sonrası İsviçreli oyuncu soyunma odasına gitti.
Maçın ilk 45 dakikalık bölümü Sarı-Kırmızılılar’ın 2-0’lık üstünlüğüyle noktalandı.
Siyah-Beyazlılar’ın teknik patronu Şenol Güneş, ikinci yarıya 2 değişiklikle başladı. Oğuzhan Özyakup ve Olcay Şahan’ı oyundan alan Şenol Güneş yeni transferler Talisca ve Aboubakar’ı sahaya sürdü.
Mücadelenin 59. dakikasında Beşiktaş çok etkili geldi. Sol kanattan gelişen atakta Caner ortaladı, iyi kontrol eden Atiba Hutchinson’ın vuruşunda top önce kaleci Muslera’ya, sonra direğe çarpıp dışarı gitti.
Müsabakanın 73. dakikasında Beşiktaş skordaki farkı bire indirdi. Sağ taraftan Ricardo Quaresma’nın kullandığı köşe vuruşunda topa iyi yükselen Marcelo fileleri havalandırdı: 1-2. Maçın 78. dakikasında Beşiktaş skora denge getirdi. Dusko Tosic’in soldan açtığı ortaya iyi yükselen Cenk Tosun kafasıyla golü attı ve Vodafone Arena’yı ayağa kaldırdı: 2-2. Dev derbinin uzatma dakikaları da taraftarlara büyük heyecan yaşattı, karşılıklı ataklar gerçekleşti, her iki takım 1’er puanla sahadan ayrıldı.
(DERLEME)

KARA KARTALLAR Avrupa yolunda

Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda ilk maçında deplasmanda uzatmalarda Talisca’nın frikikten attığı golle Benfica’yla 1-1 berabere kaldı. Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda Beşiktaş deplasmanda Benfica ile karşılaştı. Maça baskılı başlayan ev sahibi ekip 12. dakikada Cervi ile golü buldu. Beşiktaş savunmasının arkasına atılan uzun top sonrası Eduardo Salvio sol çaprazdan şutu çekti, kaleci Tolga Zengin’in sektirdiği top sonrası Cervi, Benfica’yı 1-0’lık üstünlüğe taşıdı. 30. dakikada Quaresma’nın frikiğinde kaleci Ederson gole izin vermezken ikinci yarıya Beşiktaş, Oğuzhan-Talisca değişikliği ile başladı.
Sahada daha hareketli bir görüntü çizen Siyah-Beyazlılar, 56. dakikada Lindelöf’ün Talisca’yı indirmesiyle penaltı bekledi ancak hakem net pozisyonu görmezden geldi. 70. dakikada Benfica savunmasının hatasında Quaresma bir anda kaleciyle karşı karşıya kaldı. Ancak Portekizli yıldız topu ayağından açınca kaleci araya girdi ve Beşiktaş mutlak bir gol fırsatını değerlendiremedi. 90+3. dakikada kazanılan frikikte Talisca topun başına geçti ve yaptığı harika vuruşla kiralık olarak geldiği Benfica’dan 1 puanı alan golü kaydetti: 1-1.

Taraftarın gözdesi
ANDERSON TALISCA

Beşiktaş’ın Portekiz ekibi Benfica’dan 2 sezonluğuna kiraladığı Anderson Talisca, Beşiktaş formasıyla ortaya koyduğu performansta taraftarın sevgilisi olmuştu. Bonservisinin bulunduğu Benfica’yı Şampiyonlar Ligi’nde uzatma dakikalarında attığı frikik golüyle yıkan Brezilyalı futbolcunun şovuna Akhisar Belediye mücadelesiyle devam etmesi dikkatleri üstüne toplamasına neden oldu. Yıldız futbolcunun sözleşmesindeki opsiyon maddesi 25 milyon Euro’nun ödenebilmesi için kampanya başlatan Siyah-Beyazlı taraftar kulübün banka hesabına para göndermeye başladı. İşlemlerin dekontlarını sosyal medya üzerinden paylaşan futbolseverler, 83 milyon liralık maliyeti bulunan 22 yaşındaki futbolcunun bonservisinin alınması için kulübe sembolik de olsa maddi yardımda bulunmayı planlıyor.
Beşiktaş’ta Anderson Talisca’nın performansı Siyah-Beyazlı taraftarı harekete geçirdi. Taraftar satın alma opsiyonu ile kiralanan Brezilyalı oyuncunun bonservis bedeli için kulübün banka hesabına para yatırmaya başladı. Buna göre Akhisar Belediyespor maçının ardından bir grup taraftar genel kurul üyelerinin yıllık aidatlarını yatırdığı hesap numaralarına para gönderdi.
Beşiktaş Kulübü bilgisi dışında yatırılan bu paranın bir kampanya dahilinde resmiyete dönüşmesinin mümkün olmadığı söyleniyor. Dernekler yasasına tabi olan Siyah-Beyazlı kulüp maddi gelir bekleyerek başlatacağı kampanyayı kamu yararı gözeterek gerçekleştirebilir. Beşiktaş okul yapımı veya hayır kurumu desteği gibi kamu yararına hizmet edecek konular dışında maddi kazanç sağlayacağı bir organizasyon düzenleyemez.

Fikret Orman’dan transfer müjdesi!

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, ihtiyaç halinde Ocak ayında kadrolarına yeni isimler kazandırabilecekleri müjdesini verdi. Başkan Orman, kulüp gündemiyle ilgili olarak değerlendirmede bulundu. Avrupa’daki hedefleri ve bir çok konuda konuşan Orman, bu sezon Süper Lig’de 3. yıldızı takacaklarına olan inancının tam olduğunu belirtti. İşte Orman’ın sözleri:
“ŞİMDİDEN BİZİ ŞAMPİYON İLAN ETTİLER”
“Beşiktaş, 2-3 maç aldı diye daha şimdiden bizi şampiyon ilan etmeye kalktılar. Ama önümüzde daha çok zorlu bir maraton var. Tabii ki şampiyonluğun en önemli adayıyız. Ama rakiplerimiz bir kaç maç kaybetti ve biz kazandık diye kupa almış değiliz. Çok iyi bir kadro kurduk ama Beşiktaş’ta transfer bitmez. Gerekirse devre arasında da takviye yaparız.”
“NASRİ’YLE HER KONUDA ANLAŞMIŞTIK”
“Sosa, transfer planlamamızı bozdu. Çünkü adam önce gitti sonra geldi. Konuştuk, kalacağını söyledi. Takımla kampa gitti. Sonra ne olduysa oldu ve kamptan da ayrıldı. Bütün planlarımız alt üst oldu. Onun yerine kaliteli bir oyuncuyu da ha diye bulamıyorsun. Bulunca da maliyetli oluyor. Aynı şekilde Mario Gomez de cumartesi günü geleceğini söyledi pazartesi Wolfsburg’a imza attı.”
“UEFA’YI KAZANABİLİRİZ”
“Benim en büyük amacım görev sürem içerisinde Avrupa’da kupa kaldırmak. Şampiyonlar Ligi’ni kazanacağım dersem gerçekçi olmaz. Olmaz çünkü orada çok büyük bütçelere sahip kulüpler var. Ancak UEFA’yı kazanabiliriz. Biz Avrupa’da nereye gidersek gidelim taraftarımız hep orada oluyor. Bunu başaracak güce sahibiz.”
“HERKES KENDİ İŞİNİ YAPIYOR”
“Ben hocanın işine karışmıyorum. Herkes kendi işini yapıyor. Yöneticiler de aynı şekilde… Önümüzdeki yıl, önceden sattığımız kombinelerin süresi dolacak. Gelecek dönemden itibaren kombinelerden tam anlamıyla para kazanacağız.”

UEFA
maç saatlerini
değiştirdi

AVRUPA’daki temsilcilerimizin 30 Ekim’den sonra oynayacağı iç saha maçlarının başlangıcı bir saat geriye alındı. Futbol Federasyonu, Türkiye’de kış saati uygulamasının kaldırılacağından dolayı UEFA, Türk takımlarının ev sahibi olacağı maçların saatlerinde değişiklik yaptı. İşte yeni maç saatleri:
8 Aralık tarihinde UEFA Avrupa Ligi’nin son haftasında Konyaspor ile Osmanlıspor’un maçları UEFA kuralları gereği, Braga-Shakhtar Donetsk ve Villarreal- S.Bükreş maçlarıyla aynı saatte başlayacağı da vurgulandı.
Buna göre Şampiyonlar Ligi 1 Kasım Salı günü 20:45’te Beşiktaş Napoli ile karşılaşacak. 23 Kasım Çarşamba günü saat: 20:45’te Beşiktaş Benfica ile sahaya çıkacak. Diğer yönden UEFA Avrupa Ligi maçları saatleri de buna göre değerlendirildi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*