ABD: Terör uyarısının bir gün önce olması tesadüftü

DÜNYA: ABD: Terör uyarısının bir gün önce olması tesadüftü

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda onlarca kişinin ölümüne yol açan terör saldırısından kısa süre önce seyahat uyarısında bulunmalarının ‘tesadüf’ olduğunu söyledi.
Başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısına Atatürk Havalimanı’nı kana bulayan terör saldırısına değinerek başlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi.
Saldırıdan bir gün önce Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını güncellediklerini ve bunu duyurduklarını anımsatan Toner, şunları söyledi:
“Bu uyarıda terör gruplarının ABD vatandaşlarına yönelik artan tehditlerine işaret ettik ve aşırıcıların yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa genelinde havaalanları ve ulaşım merkezlerini hedef aldığı uyarısında bulunduk. Biliyorsunuz Türkiye’de birçok terör saldırısı da meydana geldi. Ama Amerikalılar Türkiye’ye seyahat etmesin demiyoruz. Böyle bir durumda, Paris’teki ya da Brüksel’deki terör saldırılarından sonra Amerikan vatandaşlarına güncel bilgileri edinmeleri, uyanık ve bulundukları yerde durumun, tehdidin farkında olmaları gerektiğini anımsatıyoruz.”
29 Mart’ta yayınladıkları seyahat uyarısını Atatürk Havalimanı saldırısından bir gün önce, 27 Haziran’da güncellemelerinin herhangi bir saldırı tehdidi ile ilişkili olup olmadığı sorusunu, Toner “Hayır. Yakında ortaya çıkabilecek ya da önlem almayı gerektirecek özel bir istihbaratımız yoktu. Böyle bir bilgimiz olsaydı tabii ki bunu Türk yetkililerle paylaşırdık ama yoktu” sözleriyle yanıtladı.
Türkiye ile düzenli olarak istihbarat paylaşımı yaptıklarını belirten Toner, ABD’nin yayınladığı seyahat uyarısı ile Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısı arasında bağ kurmanın doğru olmayacağını söyledi. Kaynak: Milliyet

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*