Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin içi görüntülendi!

EMLAK: Erdoğan’ın evinin içi görüntülendi!​

Yıkılan eski binanın yerine yapılan yeni TBMM Başkanlığı konutu 8 milyon TL’ye mal oldu. Enerji kaybını en aza indiren mimarisi nedeniyle “yeşil bina” sertifikası alması beklenen konutta İstanbul taşı ve Karaman mermeri kullanıldı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin içi görüntülendi!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin içi görüntülendi. Yıkılan eski binanın yerine yapılan yeni TBMM Başkanlığı konutu 8 milyon TL’ye mal oldu. Enerji kaybını en aza indiren mimarisi nedeniyle “yeşil bina” sertifikası alması beklenen konutta İstanbul taşı ve Karaman mermeri kullanıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Yıkılan eski konutun yerine yapılan yeni bina 8 milyon TL’ye mal oldu. Binanın her bölümünde yerli malı kullanıldı.
Konut, İstanbul taşı ve Karaman mermeriyle yenilendi. Enerji kaybını en aza indiren mimarisi nedeniyle “yeşil bina” sertifikası alması beklenen konutta, başkanlar ve konukları için 2 ayrı bölüm tasarlandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Terliğinden havlusuna kadar tüm eksiklikleri giderilen binada özel desenli halılar ve çiniler kullanıldı. Meclis Başkanı’nın ikameti için hazırlanan bölüme tümüyle eski konutun mobilyaları konuldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Bu bölümde ayak yıkamak için bir abdest lavabosuna yer verildi. Resmi kabul ve yemeklerin verileceği salonlarda özel üretim halılar kullanıldı. Üst kat ise kilimlerle donatıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Konutta, Kaşgarlı Mahmud’un Divan-ü Lugati’t-Türk adlı eserine ilave ettiği ilk Türk dünya haritası da bulunuyor.
Seramik üzerine işlenen haritada Türklerin yaşadığı bölgeler ile bunların bağlantı kurduğu bazı ulus ve ülkeler gösteriliyor. Konutta göze çarpan bir başka simge de “Hayat Ağacı”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Eski Türklerde bir ucu yerin derininde, bir ucu da gökte ve gökteki ucunda ise gök tanrısı olduğuna inanılan ağaç tasavvuru konutun duvarlarını süslüyor. Matrakçı Nasuh’un İstanbul gravürü de konuta ayrı bir hava katıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Konut hakkında bilgi veren TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi, “Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan örnek bir bina inşa ettik. Kamuda ilk kez ‘yeşil bina’ özelliklerine sahip bir yapı ortaya çıkardık. Umarız bu bütün kurumlara örnek olur” dedi.
gaste.tv

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*