Moskova yönetimi, Soçi'de yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısına Türkiye ve Ukrayna'yı davet etti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Nebenzy, katılım beklediklerini söyledi.

DÜNYA: Rusya’dan Türkiye’ye Ekonomi Birliği daveti

Moskova yönetimi, Soçi’de yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısına Türkiye ve Ukrayna’yı davet etti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Nebenzy, katılım beklediklerini söyledi.Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasiliy Nebenzy, 1 Temmuz’da Soçi’de yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) toplantısına Türkiye’yi davet ettiklerini ve bu iki ülkenin toplantıya katılmasını beklediklerini açıkladı. Mart ayında Rusya’nın Rostov kentinde düzenlenen toplantıya Türkiye katılmış ama Ukrayna katılmamıştı.

Nebenzya, Sputnik’e verdiği demeçte “Türkiye ve Ukrayna da dahil tüm ülkelerin bakanlarını davet ettik. Tüm üyelerin katılımını bekliyoruz. Ancak bu iki ülkeden hâlâ yanıt alamadık. Toplantıya kimin gelip, kimin gelmeyeceği bu hafta ya da gelecek hafta neyleşecek”dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran’da kutlanan ‘Rusya Milli Günü’ nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup yazmış, mektupta, “Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yakın gelecekte hak ettiği düzeye gelmesini diliyorum” ifadesini kullanarak iki ülke arasında gerçekleşen uçak krizinin ardından Rusya’ya yönelik bir adım atmıştı.

Rus yetkililer ise, bu adımın ardından da ilişkilerin düzelmesi için Türkiye’nin sınır ihlâli yapan Rus uçağı düşürdüğü için özür dilemesi gerektiğini tekrarladılar.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*