Rus gelin adalet peşinde

DÜNYA: Rus gelin adalet peşinde

Rusya’da ‘dur’ ihtarına uymadığı için 2 yıldır tutuklu bulunan turizmci Aziz Şenel’in eşi Anastasia Şenel, Türk yetkililerden yardım bekliyor.
Türkiye’nin uçağını düşürdüğü Rusya, Türk vatandaşlarına uyguladığı baskı ve haksızlıklarda sınır tanımıyor. Türk turizmci Aziz Şenel, iş için ortağı Tuncay Bingül ile gittiği Rusya’nın Nijny Novgorod kentinden Moskova’ya dönüşü sırasında Rus istihbarat ajanlarının, ‘Dur’ ihtarına uymayıp yoluna devam etti. 2 sivil araçtaki şahısların çete mensubu olduğunu düşünerek yoluna devam eden Şenel ile arkadaşının hayatı o geceden sonra kâbusa döndü. Tuncay Bingül serbest bırakılsa da, iki çocuk babası Şenel, 2014 Aralık’tan beri cezaevinde. ‘Güvenlik görevlilerini darp ettiği’ gerekçesiyle 7 yıl hapse mahkûm olan Aziz Şenel’in eşi Anastasia Şenel SABAH’a konuştu.

TÜRKİYE’YE DÖNDÜ

Eşinin 20 aydır tutuklu olduğunu belirten Şenel, “Rusya’da gitmediğim yer kalmadı. Türkiye ile yaşanan uçak krizinden dolayı tüm kapılar yüzüme kapatıldı. Düzmece doktor raporları alıp, eşimi mahkûm ettiler” dedi. Eşinin cezaevinde büyük sıkıntılar yaşadığını dile getiren Şenel, “Aziz, Türkçe bilmediği için ona Türkçe açıklamalı Kuran-ı Kerim ve bazı romanlar götürdüm. Hem kutsal kitabı, hem de Türkçe olan romanları cezaevine almadılar. Kitapları terörizim propagandası olabilir gerekçesiyle reddettiler. Türk olduğu için sürekli mobing uygulanıyor. Bir tek duruşma günleri görüşebiliyorum. 1.5 aydır irtibatımız yok. Konsolosluğa müracaatta bulunup, yardım istedim. Çaresiz kaldık, Türkiye’ye döndük” diye konuştu. Moskova Yüksek Mahkemesi’nde görülen duruşmanın 21 Haziran’a ertelendiğini belirten Anastasia Şenel, “İki yıldır tek kişilik hücrede kalıyor. Türk olduğu için sürekli hakarete uğruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yardım istiyorum” ifadesini kullandı. Kaynak: Sabah

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*