TEKNOLOJİ: Facebook’a hükümetlerden bilgi talebi

TEKNOLOJİ: Facebook’a hükümetlerden bilgi talebi

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’a hükümetlerden kullanıcıların gizli bilgilerini talep ettiği öğrenildi. En fazla talep ileten ülke 19 bin 235 ile ABD iken Türkiye’den de 443 bilgi talebi geldiği öğrenildi. Facebook taleplerin %84’üne yanıt verdi.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, geçen yılın ikinci yarısında hükümetlerden gelen hesap bilgi taleplerinde yüzde 13 artış olduğunu duyurdu. Facebook’tan yapılan açıklamada, 2015 yılının ikinci 6 ayına ai tverileri kapsayan Küresel Hükümet Talepleri Raporu’nda (Global Government Requests Report), hükümetlerden gelen hesap bilgi taleplerinin yüzde 13 artışla 41 bin 214’den, 46 bin 763’e çıktığı belirtildi. Raporda, hükümetlerin daha çoktemel üyelik bilgileri, IP adresleri ve hesap içeriklerine ilişkin taleplerde bulunduğu kaydedildi.

EN FAZLA TALEP ABD’DEN
Rapora göre, söz konusu dönemde Facebook’a en fazla talep ileten ülke19 bin 235 ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olurken, 91 ülkeden oluşanlistede Hindistan 5 bin 561 taleple ikinci sırada yer aldı.

TÜRKİYEDEN 443 BİLGİ İSTEĞİ GELDİ
Rapora göre, 2015 yılının ikinci yarısında Türkiye’den Facebook’a iletilen talep sayısı 443 oldu. Facebook bu taleplerin yüzde 84’üne yanıt verdi. Türkiye’nin 2015’in ilk yarısı için Facebook’a ilettiği talep sayısı 368 olmuş, Facebook bu taleplerin yüzde 87’sine yanıtlamıştı.

Bu rakamlarla Türkiye’nin, hükümetlerden gelen veri taleplerinde, Fransa (2 bin 711), İngiltere (4 bin 190), Almanya (3 bin 140) ve İtalya (bin 525) gibi Avrupa ülkelerinin oldukça gerisinde kaldığı görüldü.

Facebook’tan rapora ilişkin yapılan bilgilendirmede, devlet otoritelerinden gelen veri taleplerinin dikkatle incelendiği belirtilerek, hiçbir hükümete doğrudan kullanıcı bilgilerine ulaşma hakkı tanınmadığının altı çizildi.

Dünya çapında 1,6 milyar aktif kullanıcıya sahip olan sosyal paylaşım sitesinin küresel taleplere ilişkin raporu, 2013 yılından bu yana düzenli olarak yayınlanıyor.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*