Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

SİYASET: Başbakan Davutoğlu’ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu,”Türk firmaların Katar’da üstlendiği işler 15.3 milyar doları buldu” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olarak 15 defa gittiği Katar’ı “başbakan” sıfatıyla ilk kez ziyaret ediyor. Katar’a ziyaret düzenleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu bugünkü temaslarına ilk olarak Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Abdullah Nasır bin Halife Al Sani ile görüşerek başladı. Davutoğlu ile Katarlı mevkidaşı arasındaki görüşmede ikili ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındı. Başbakan Ahmet Davutoğlu daha sonra ise Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile görüştü.

ASKERİ ANLAŞMA İMZALANDI

Başbakan Davutoğlu ve Katar Başbakanı Abdullah Nasır bin Halife Al Thani’nin başkanlığında gerçekleştirilen heyetler arası görüşmenin ardından iki ülke arasında askeri anlaşma imzalandı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar’da konuşlanmasına ilişkin uygulama anlaşması Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Katar Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Halid bin Muhammed Al Atiyya tarafından imzalandı.Bugün atılan imza ile TSK’nın Katar’daki mevcudiyeti ve ortak üs devreye girmiş oldu.

BAŞBAKAN,İŞ KONSEYİ TOPLANTISINDA KONUŞTU

Başbakan Ahmet Davutoğlu Türkiye-Katar İş Konseyi toplantısında konuştu. Türk firmaların Katar’da üstlendiği işlerin 15.3 milyar doları bulduğunu belirten Davutoğlu şunları söyledi: “Çok verimli görüşmeler yaptık. Türkiye ile Katar ekonomileri birbirini tamamlayıcı özelliğe sahip.Türk firmaların Katar’da üstlendiği işler 15.3 milyar doları buldu. 2020 Dünya Kupası başlı başına büyük bir hacmi oluşturuyor. Sağlık turizmi alanı. Türk doktorlarının Katar’da çalışması için sorunlar çözülecek.Katar’ın daha fazla yatırımını Türkiye’de görmek istiyoruz. Türkiye ve Katar savunma sanayinde ortak projelere yönelmelidir. İkili ilişkilerimizi zenginleştireceğiz.”
Davutoğlu, iş adamlarına, “Bizim size vereceğimiz en büyük katkı, ortak vizyonumuzu sizlerle paylaşmaktır” diyerek, bu ortak vizyondan bazılarını üç ayrı kademede anlatmak istediğini belirtti.

TİCARET HACİMİ 5 YILDA 3 KAT ARTTI

Bunlardan birinin Türkiye-Katar ilişkileri, ikincisinin Türkiye-Körfez ilişkileri, üçüncüsünün de diğer bölgelerde yürütülebilecek ortak faaliyetler olduğunu açıklayan Davutoğlu, “İkili ilişkiler bağlamında ele aldığımızda, Türkiye-Katar ilişkilerinin ticari hacminin 1,3 milyar dolara çıkıp son 5 yılda 3 misli artması güzeldir ama kesinlikle yeterli değildir. Bu ticaret hacmimizi en kısa sürede önce 3 milyara, sonra da 5 milyara çıkarmalıyız” dedi. Türkiye ile Katar ilişkilerinin ekonomik anlamda en önemli özelliğini “birbirini tamamlayıcı mahiyette ekonomiler olması” olarak değerlendiren Davutoğlu, şöyle devam etti: “Katar neye ihtiyaç hissediyorsa Türkiye’de var, Türkiye neye ihtiyaç hissediyorsa, Katar’da var. Biz enerji tüketen bir ülkeyiz, Katar’da var. Katar tarım potansiyeli itibarıyla dış alıma, ithalata ihtiyaç hissediyor, o da Türkiye’de var. Türkiye’nin büyük pazarı var, Katar’ın yoğun, gittikçe zenginleşen sermayesi ve bu anlamda finansal tecrübesi var. Bunları yan yana getirmek durumundayız.” Davutoğlu, Katar’da yapılacak “Dünya Kupası 2022” kapsamında eserlerin inşa edilmesi için iş yükü ve tecrübesinin de Türk müteahhitlerde bulunduğunu kaydetti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugün attığımız imzayla Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar’daki mevcudiyeti ve buradaki ortak üssümüz devreye girmiş oluyor. Bu konuda Katar’ın duyduğu güvene müteşekkiriz.” dedi.
Türkiye’nin büyük tarım potansiyelini Katar ile hayata geçirme konusunda güçlü iradeye de sahip olduklarını anlatan Davutoğlu, şunları söyledi: “Tarım en stratejik sektörlerdendir. Tarım konusunda da ilerlemiş görüşmeler söz konusu. Tabi Türkiye’nin ihtiyacı ve Katar’ın potansiyeli bağlamında en kritik alanlardan biri, enerji alanı. LNG başta olmak üzere enerji alanında büyük bir imkan var, sizlerin bu imkanları değerlendirmeniz ve Katar’ın enerji potansiyelinin büyük bir enerji tüketicisi ülke olarak, Türkiye tarafından değerlendirilmesi de önemli hedeflerimiz arasında. Gördüğünüz gibi her alanda yeni açılımlar, yeni ufuklar söz konusu.”

TSK’NIN KATAR’DAKİ MEVCUDİYETİ

Türkiye ile Katar arasında son dönemde artan stratejik iş birliğini tamamlayıcı mahiyette bir özel alanın da savunma sanayi olduğuna işaret eden Davutoğlu, bu alanda birçok şirketin Katarlı muhataplarla görüşmelerde bulunduğunu anlattı. Davutoğlu, Türkiye ve Katar arasında en üst düzeyde benimsenen ve en önemli önceliklerden birinin, iki ülkenin savunma sanayiinde ortak projelere yönelmesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bugün attığımız imzayla Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar’daki mevcudiyeti ve buradaki ortak üssümüz devreye girmiş oluyor. Bu konuda Katar’ın duyduğu güvene müteşekkiriz. Türkiye kendisine güvenen hiçbir dostu yalnız bırakmamıştır. Türkiye, kendisine güvenen hiçbir ülkenin yanında durmaktan geri durmamıştır. Katar, Türkiye’ye güvendi ve Türkiye Katar’a güvendi. Bugün dünya ölçeğinde bir iş birliği sergiliyoruz. Bu bağlamda savunma sanayi iş birliğimiz, bu askeri iş birliğimizi takviye eden, tahkim eden ana unsurlardan biri. Bunu da geliştireceğiz.”
Turizm açısından da iki ülke ilişkilerini değerlendiren Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin 36 bin Katarlı misafiri ağırladığını, bu ülkeden daha fazla kişinin Türkiye’yi ziyaret etmesini beklediklerini kaydetti. Davutoğlu, “Bu ikili ilişkilerimizin kültürel boyutu çok kuvvetli, tarihi boyutu çok kuvvetli. Bunları zenginleştireceğiz.” dedi. “Türkiye-Körfez ilişkilerinde biz Katar’ı, bu bölgenin en önemli omurga ülkelerinden, ilişkilerimizin omurgası olan ülkelerden biri olarak değerlendiriyoruz.” diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:”Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması en önemli hedeflerimiz arasındadır. Önümüzdeki dönemde bunun gerçekleşebilmesi ve bu yolla Türkiye-Katar ekonomik ilişkilerinin ivme kazanması için Katarlı dostlarımızın desteğini bekliyoruz. Ümit ederiz ki önümüzdeki dönemde, Türkiye-Katar Stratejik Konseyi toplantıları tekrar başlar ve Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi arasında serbest ticaret anlaşmasını da nihayete erdiririz. Üçüncü bir alan var ki yine büyük potansiyel ihtiva ediyor. O da Türk ve Katarlı iş adamlarının üçüncü ülkeler ve diğer bölgelerdeki ortak yatırımları. Afrika başta olmak üzere Türkiye ve Katar’ın birlikte yöneldiği coğrafyalar var. Sizlerden, Türk ve Katarlı iş adamlarımız bir araya geldiklerinde, ortak olarak Türkiye ve Katar arasında yapılacak projelerin de ötesine geçerek, üçüncü ülkelerde birlikte proje geliştirmek, birlikte yatırım yapmak konusunda adım atmanızı bekliyoruz.”
Başbakan Davutoğlu değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Birbiriyle bu kadar kenetlenmiş, kaderini birbirine bağlamış iki ülkenin iş adamları olarak sizlerin üçüncü ülkelerde yapacağınız yatırımlar, o ülkelere katkı olması yanında, Türkiye ve Katar arasındaki ilişkilerin de derinleşmesine fırsat sağlayacaktır. Gördüğünüz gibi son derece kapsamlı bir iş birliği alanında Katar ile omuz omuza, geleceğe birlikte yürüyoruz. Türk ve Katar heyetleri, bir araya geldiklerinde, açık söyleyeyim, iki taraf gibi görüşmüyorlar. Masada karşılıklı otursak da sanki tek bir yürek gibi, tek bir zihin gibi düşünüyor, tek bir hedefe yöneliyoruz. Türkiye ile Katar arasında, nasıl liderler olarak bizler oturduğumuzda aramızda protokol yoksa, nasıl aramıza herhangi bir şekilde değişik görüşler girmiyorsa ve iki taraf gibi değil, tek taraf gibi geleceği planlıyorsak, sizden de beklentimiz, aynı şekilde ortak hedefler doğrultusunda Türk ve Katarlı iş adamları olarak iki ülkenin ekonomisine katkıda bulunmanız, şirketlerinizin imkanların genişletirken Türkiye ve Katar arasındaki dostluğa katıda bulunmanız.” Milliyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*