Altın zirve yaptı

EKONOMİ: Dolar düştü altın fiyatları zirve

Altın fiyatları zirve yaptı dolar dipte… Doların dünya genelinde güç kaybetmesinin etkisi ile altın fiyatları zirve yaptı. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırmaması ve ekonomik göstergeleri izleyeceğini açıklaması ardından dün büyümenin beklentilerin altında gelmesiyle de dolardaki değer kaybına paralel dolar/TL yönünü aşağı çevirdi.

Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve doların dünya genelinde güç kaybetmesinin etkisi ile altın fiyatları zirve yaptı.

Spot altının ons fiyatı 1280 doları aşarak son bir buçuk ayın en yüksek seviyelerine ulaştı

Geçen hafta Avrupa ve Türkiye merkez bankalarının, bu hafta ise Fed’in ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları sonrası piyasaların kafası karıştı.

Yurt içinde de piyasalar yön bulmakta zorlanırken dolar/TL haftanın son gününe 2,8125 lira ile dünkü seviyelerinden başladı. Euro ise küçük değer artışı ile 3,2085 liradan satılıyor.

ALTIN FİYATLARI REKOR KIRDI

Spot altının ons fiyatı 2 günde yüzde 4 artarak 1,281 dolarla 1,5 ayın en yüksek seviyesini gördü. Spot altın fiyatındaki artışların dolarda yaşanan düşüş nedeniyle fazla hissedilmediği Kapal Dolardaki değer kaybıyla altın fiyatları da sert yükseldi.

Altın fiyatları BOJ’un politika değiştirmeme kararı ardından doların izlediği düşük seyirden destek bularak yedi haftanın zirvesini görürken, gümüş fiyatları da 15 ayın zirvesine çıktı.

DOLAR 5 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırmaması ve ekonomik göstergeleri izleyeceğini açıklaması ardından dün büyümenin beklentilerin altında gelmesiyle dolardaki değer kaybına paralel dolar/TL yönünü aşağı çevirdi.

Dün saat 18:17’de 2.8144 seviyesinde olan dolar/TL , güne 2.8100 seviyesinden başladı. Daha sonra 2.80’e inen dolar/TL son 5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Dün aynı saatte 2.9999 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.0054, 3.1852 seviyesinde olan euro/TL ise 3.2009 seviyesinde bulunuyor.

Bir bankacı, “Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) para politikasında daha fazla genişlemeye gitmeme kararı yenin dolar karşısında değerlenmesini sağladı. Hatta Yen, dolar karşısında son 18 ayın en güçlü seviyesine geldi. Öte yandan beklentinin altında gelen büyüme verisi, Fed’in faiz artırımı için aceleci davranmayacağını düşüncesini destekleyerek doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Bugün dolar/TL’de dış piyasalara paralel bir hareket bekliyoruz, 2.80 seviyesinin kırılıp kırılmayacağı izlenecek. Tahvil piyasasında ise kurdaki gerileme ve gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahı ile sınırlı düşüş görülebilir” dedi.

Fed Çarşamba günü sonlanan toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek sabit tutarken, Haziran ayında bir faiz artışı için kapıyı açık bıraktı fakat ABD ekonomisinde yavaşlama sinyalleri görüldüğü bir dönemde faizleri artırmak için aceleci olmadığı sinyallerini de verdi. Öte yandan ABD’de gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesi öncü veriye göre yılın ilk üç ayında yüzde 0.5’e gerileyerek beklentilerin altında gerçekleşti. Japonya Merkez Bankası (BOJ) ise piyasaların düşük küresel talep, yendeki yükseliş ve zayıf tüketimin ekonomik toparlanmayı tehdit etmesinden dolayı parasal destek programını genişleteceği beklentilerine rağmen politikada bir değişiklik yapmadı.

TCMB DÜN DÖVİZ SATIM İHALESİ AÇMADI

TCMB dün günlük döviz satım ihalesi açmazken, bugünkü ihale için ise minimum satış tutarını sıfır olarak ilan etti. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, 26 Nisan’da yılın ikinci enflasyon raporuna yönelik toplantıda, döviz rezervlerinde brüt rezervlerin dikkate alınması gerektiğini ve koşullar devam ettikçe rezerv biriktirme niyetinde olduklarını söyleyerek, BOTAŞ’a yapılan döviz satışlarının da bu yıl kademeli olarak azalmasını beklediklerini belirtmişti.

Geçen yıl Ağustos ortasından 25 Şubat’a kadar her gün 60 milyon dolar ya da civarında döviz satışı gerçekleştiren TCMB, söz konusu tarihten sonra tutarı 30 milyon dolara, Mart sonunda ise 20 milyon dolara çekmişti. (özgürdüşünce)

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*