AKTÜEL: Şeker işçileri 2 saat fazla çalışacak

AKTÜEL: Şeker işçileri 2 saat fazla çalışacak

Van’ın Erciş İlçesi Şeker İş Sendikası Şube Başkanı Yavuz Şahin, ülke genelinde bulunan 25 kamu şeker fabrikasında çalışan işçilerle birlikte hiçbir ücret talep etmeden geçici işçilerin durumuna dikkat çekmek amacıyla 1 ay boyunca günde 2 saat fazla mesai yapacaklarını söyledi.

Geçici işçilerin sesini komuoyuna duyurmak, şeker sanayi işçilerinin mevcut yapısal sorunlarına, yönetim boşluklarına, olası iş kazaları, personel eksikliği, doğal pancar şekerine teşvik, iş sağlığı ve işçi güvenliğine dikkat çekmek amacıyla Şeker-İş Sendikası eylem kararı aldı. Erciş İlçesi Şeker iş Sendikası Şube Başkanı Yavuz Şahin de basın açıklaması yaparak bu eyleme katılacaklarını söyledi. Hiç bir ücret talep etmeden geçici işçilerin durumu ve yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla 1 ay boyunca günde 2 saat fazla çalışacaklarını belirterek şöyle konuştu:

“Dönemin Başbakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanımız ben bu ülkede geçici işçi lafı duymak istemiyorum dediği halde bu mağduriyet devam etti. Öyle ki son 5 yıl zarfında mevcut hükümetin bütün mercilerine Tür-İş, sendikalar, şube başkanları ve geçici işçi kardeşlerimiz binlerce dosya vererek, faks çekerek yetkililere bildirdiler. Türk-İş’te yapılan toplu iş sözleşme imza töreninde sayın Başbakan ve Dönemin Çalışma Bakanı Faruk Çelik 80 milyon Türkiye’nin izlediği bütün basın ve TV’lerin karşısında geçici işçilerimizin sorununu protokol altına aldık. Bu protokol hepimiz imza attık. İnşallah bu arkadaşlarımızın mağduriyetini giderip onlara müjdeyi vereceğiz dediler. Fakat 21 Mart 2016 tarihinde büyük umutlarla beklediğimiz müjdeyi başbakandan alamadık. 720 bin kadro açıklandı, maalesef 23 bin geçici işçi bu sürecin dışında tutuldu. Yapılan bu adaletsizlik dinen ve vicdanen kabul edilemez bir durumdur. 1 Kasım 2015 seçimlerinde verdiğimiz her sözü yerine getireceğiz diyen başbakanımızdan protokole attığı imzanın ve verdiği sözün yerine getirilip, geçici işçi kardeşlerimizin bir an önce kadroya geçirilmeleri için büyük bir umutla müjdeyi vermesini bekliyoruz.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*