"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü Kongre Merkezi'nde "Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu" açılış toplantısına katıldı. "

GÜNDEM:Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ortak mücadele veremezsek barışı temin edemeyiz

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü Kongre Merkezi’nde “Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu” açılış toplantısına katıldı. ”

Toplantıya gelişlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva karşıladı.
Erdoğan, forumdaki konuşmasında, Medeniyetler İttifakının sağladığı başarıya rağmen, kuruluş amacını teşkil eden hedeflere ulaşmaktan çok uzak olduğunu belirterek, “Bizi Medeniyetler İttifakı’nı kurmaya iten kemikleşmiş önyargıları, insanları, inançları, kökleri ve kültürleri temelinde ayrıştıran anlayışı maalesef halen aşamadık. Radikal akımlarla ve bu akımların beslediği terörle mücadelede bizlerden beklenen ortak ve kararlı mücadeleyi yeteri kadar sergileyemedik.” diye konuştu.
“Şiddet ortamını doğuran eşitsizliklere çare bulamadık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’de, Irak’ta, Nijerya’da, Fransa’da, Pakistan’da, Türkiye’de, Belçika’da, İspanya’da, bütün bu ülkelerdeki patlayan bombalar ardı ardına gerçekleşirken yaşadığımız acıyı ortak bir duruşa, söyleme ve eyleme dönüştürmedik. Şiddet ortamını doğuran siyasi çatışmalara, haksızlıklara ve eşitsizliklere çare bulamadık.” değerlendirmesinde bulundu.
İslam dininde terörün asla yeri olmadığını vurgulayan Erdoğan,
“Masum insanların hayatına kastetmeyi hiçbir inanç, din, hiçbir kültür, hiçbir vicdan tasvip etmez. Özellikle de İslam kelime itibarıyla, manası barış olan bir dindir. Manası barış olan bir din teröre müsaade eder mi? Bizim dinimizde terörün asla yeri yoktur ve İslam adına ortaya çıkan bu örgütler ki başta DAİŞ, bunların İslam ile yakından uzaktan alakası yoktur.”
“Irkçılığa karşı ortak mücadele veremezsek terörle mücadele edemeyiz”

“Eğer bu mezhepçiliğe karşı ortak mücadeleyi veremezsek barışı temin edemeyiz. Irkçılığa karşı bu ortak mücadeleyi veremezsek terörle mücadele edemeyiz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:
“Biz ‘şu ırktan, bu ırktan’ diye insanlara bakamayız. ‘Şu siyahtır, şu beyaz ırktandır’ diye insanları birbirinden ayıramayız. Biz karşımızdaki tüm ırkların mensuplarına insan olarak bakmak ve insan olarak hepsini sevmek zorundayız. İşte dünyada barışın temelini bu oluşturmaktadır.”
“Aylan bebek o kumsala vurduğu ana kadar neredeydiniz?”

Mülteci sorununa dikkati çeken Erdoğan, “Aylan bebek kumsala vurduğunda insanlık ‘ne yapıyoruz’ demeye başladı. Peki Aylan bebek o kumsala vurduğu ana kadar neredeydiniz? Altı yıldır Suriye’de bu insanlar ölüyor. Sadece Ege’de, Akdeniz’de denizden topladığımız insan sayısı bizim şu anda 100 bine ulaştı. Onları ölümden kurtarabildik. Şu anda Suriye ve Irak’tan olmak üzere 3 milyon mülteci ülkemizde. Sağ olsun bize dostlar geliyorlar, teşekkür ediyorlar. Bizde bir söz var: ‘Bal bal demekle ağız tatlanmaz’, balı yersen ağız tatlanır. Bizim şu ana kadar sadece faturalı yaptığımız harcama 10 milyar doları aştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*