GÜNDEM: Kilis’e 5 roket atıldı

GÜNDEM: Kilis’e 5 roket atıldı

Kilis Valiliği’ne 300-400 metre uzaklıkta bulunan Tekke Cami’ne gerçekleştirilen saldırıda 2 kişi öldü, 9 kişi yaralandı. Suriye tarafından hedef gözetilmeden atılan Katyuşa roketi o sırada içerisinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da bulunduğu valilik binasına ya da 7 Aralık Üniversitesi binasına da düşebilirdi. Roketin omuzdan atılan bu çeşidinde milimetrik bir hata yapılması hedefin yüzlerce metre sapmasına neden olabiliyor.
Kente dün sabah Suriye’den atılan roketatar mermilerinden 16 kişinin yaralanmasının ardından akşam saatlerindeki bu patlama gerginliği tırmandırdı. Toplanan bir grup Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da bulunduğu Kilis Valiliği’ne yürüyüşe geçince polis biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti, ortalık savaş alanına döndü.
Kilis kent merkezine dün saat 10.40′ta Suriye’den atılan 2 roketatar mermisinden biri bir evin çatısını delerek içeride, diğeri bir başka evin bahçe duvarında patladı. Patlamalarda aralarında 6 kişi şarapnel parçalarının isabet etmesi, 10 kişi de sinir krizleri geçirdiği için hastaneye kaldırıldı.

ROKET CAMİYE ATILDI
Kentte halk bu olayın şokunu atlatmadan saat 18.10′da, Kilis Valiliği’ne yaklaşık 300-400 metre uzaklıktaki Tekke Camisi’nde büyük bir patlama meydana geldi. Suriye’den atılan roketin cami bahçesine düşmesiyle meydana gelen patlamada 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı. Patlamada cami ile çevresindeki ev ve işyerleriyle araçlar hasar gördü.

BUGÜN GELEN ACI HABERLE ÖLÜ SAYISI 2′YE ÇIKTI
IŞİD denetimindeki bölgeden atılan ve bir kadının öldüğü roket atar mermisinin isabet etmesiyle yaralanan 23 yaşındaki Suriyeli Fadıl Emin de yaşamını yitirdi.
Bölgeye sevk edilen sağlık ekipleri ambulanslarla yaralıları hastanelere taşırken, güvenlik güçleri de vatandaşları bölgeden uzaklaşmaları yönünde uyardı.

VALİLİĞE YÜRÜYEN KALABALIĞA MÜDAHALE
Patlama sonrası bölgede toplanan kalabalık, ‘Yeter artık’, ‘Yetkililer neden önlem almıyor’ diyerek Kilis Valiliği’ne doğru yürüyüşe geçti. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da bulunduğu Valilik binası çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan polis, göstericilere dağılmaları uyarısında bulundu. Kalabalık dağılmayınca polis biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi. Gruptakiler ise müdahale sonrası güvenlik güçlerine taş atarak karşılık verdi ve ortalık bir anda savaş alanına döndü.
Bölgede gerginliğin sürdüğü o anlarda Başbakan Yardımcısı Akdoğan, valilik binasından güvenlik gerekçesiyle çıkarılmadı.

YARALILARDAN BİRİ POLİS
Kilis kent merkezindeki Tekke Camisi’ne isabet eden roketin patlaması sonucu 36 yaşındaki Fatma Demir yaşamını yitirdi. Yaralanan 10 kişiden birinin polis olduğu belirtildi.
Bu arada patlama sonrası toplanarak valilik çevresinde protestoda bulunan ve polisin biber gazlı ile basınçlı suyla müdahalede bulunduğu göstericilerden çok sayıda kişi de gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

BİR GÜNDE 2 ÖLÜ 25 YARALI!
Dün Suriye’den toplam 5 roketin atıldığı Kilis’te 2 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.
Ocak ayından bu yana Kilis’e düşen roket sayısı 40′ı aşarken meydana gelen patlamalarda 6′sı Suriyeli 17 kişi yaşamını yitirdi, 50′yi aşkın kişi ise yaralandı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*