"IŞİD, PKK AYNI RUH"

Davutoğlu, şunları söyledi: "Bugünlerde İslam medeniyetinin en güzel şehirleri Halep'ten Şam'a, Bağdat'tan Sana'ya yağmalanıyor, yerle bir ediliyor. Dün Saraybosna'yı, Mostar'ı yerle bir eden medeniyet düşmeni ruh, bugün IŞİD kisvesinde başta İslam beldelerini, müslüman şehirlerini hulafi gibi yerle yeksen ediyor. Şam'ı, Halep'i, Bağdat'ı, Telafer'i, Bayırbucağ'ı yerle bir eden aynı vandal ruh, PKK kisvesiyle Sur'da, Cizre'de Selçuklu'nun Osmanlı'nın medeniyet mirasını yağmalıyor."

SİYASET: Davutoğlu: Aynı hasta ruhu taşıyorlar

Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugünlerde İslam medeniyetinin en güzel şehirlerinin yağmalandığını belirterek, “Geçmişte Mostar köprüsünü bombalayan Sırp Sniper keskin nişancıydı. IŞİD’in, PKK’nın, Suriye rejiminin sniperları aynı hasta ruhu taşımaktadır. Bu büyük evrensel cinayet karşısında dünyanın bütün mimarları, bütün mühendisleri ayaklanmalıydı. Ama ne yazık ki, sadece siyasetçiler, sadece devlet adamları değil, yazarlar, sanatçılar, ressamlar, din adamları da bu cinayetleri seyrediyor” dedi.

Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Antalya’daki programının ardından ‘İslam Dünyası Turizm Başkenti Tanıtımı ve Kutlu Doğum Özel Programı’na katılmak için özel uçakla memleketi Konya’ya geldi. Davutoğlu, Vali Muammer Erol ve protokol üyeleri tarafından karşılandıktan sonra programın yapılacağı Spor ve Kongre Merkezi’ne geçti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Konya’nın 10 binlerce Suriyeli’ye kucak açtığını belirterek, salondakilere “Özgür Suriye bayraklarını, al bayrakla yan yana görmek istiyorum” dedi.

“IŞİD, PKK AYNI RUH”

Davutoğlu, şunları söyledi: “Bugünlerde İslam medeniyetinin en güzel şehirleri Halep’ten Şam’a, Bağdat’tan Sana’ya yağmalanıyor, yerle bir ediliyor. Dün Saraybosna’yı, Mostar’ı yerle bir eden medeniyet düşmeni ruh, bugün IŞİD kisvesinde başta İslam beldelerini, müslüman şehirlerini hulafi gibi yerle yeksen ediyor. Şam’ı, Halep’i, Bağdat’ı, Telafer’i, Bayırbucağ’ı yerle bir eden aynı vandal ruh, PKK kisvesiyle Sur’da, Cizre’de Selçuklu’nun Osmanlı’nın medeniyet mirasını yağmalıyor.”

Evrensel bir cinayet işlendiğini ve buna seyirci kalınıldığını ifade eden Davutoğlu, “İşte buradan Şam’ın kardeşi Konya’dan, Halep’in, Diyarbakır’ın Cizre’nin, Saraybosna’nın kardeşi Konya’dan bütün bu diyarlara bir kez daha vurgulayarak söylüyorum, onların kaderi bizim kaderimizdir. Onlar huzura kavuşana kadar bütün bir Türkiye ve bütün bir Konya, bütün varlığıyla orada olacak. Konya bunu iyi bilir. Bugün Konya’nın mahallesi Bosna Hersek Mahallesi’dir. Aliya İzzet Begoviç Caddesi’dir. Konya kendini İslam dünyasıyla özdeşleştirmiştir. Geçmişte Mostar köprüsünü bombalayan Sırp sniper keskin nişancıdıydı. IŞİD’in, PKK’nın, Suriye rejiminin sniperları aynı hasta ruhu taşımaktadır. Bu büyük evrensel cinayet karşısında dünyanın bütün mimarları, bütün mühendisleri ayaklanmalıydı. Ama ne yazık ki, sadece siyasetçiler, sadece devlet adamları değil, yazarlar, sanatçılar, ressamlar, din adamları da bu cinayetleri seyrediyor. Batının, her fırsatta vurguladığı hümaniter değerler, insanı değerler, Avrupayı, Avrupa yapan değerler nerede diye soruyoruz. Aziz kardeşlerim biz Türkiye’nin imkan ve kaynaklarını Türkiye’ye sahip çıkmak için kullanıyoruz. Şehirlerimizi mamur etme derdinde olduğumuz gibi İslam’ın bütün şehirlerine gücümüz, takatimiz nispetinde sahip çıkıyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, TİKA gibi kuruluşlarımız güçleri oranında dünyanın her yerindeki eserlerimizi ihya etmeye çalışıyor.” diye konuştu.

Kaynak Cumhuriyet

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*