Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde çocukları kabul etti. 23 Nisan Cumhurbaşkanı Başak Tahan soruları yanıtladı.

GÜNDEM: Beştepe’de çocuklar soruları yanıtladı

Beştepe’de küçük çocuk gözyaşlarına boğuldu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde çocukları kabul etti. 23 Nisan Cumhurbaşkanı Başak Tahan soruları yanıtladı. Başak Tahan’a az soru gelince Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘hayret medya sustu’ diye espri yaptı.

Beştepe konuklarından biri olan Necip Can ise terörle ilgili soru sorarken gözyaşlarına boğuldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, çocukları Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti. Erdoğan, kabulde Cumhurbaşkanlığı koltuğunu Başak Tahan’a devrederek çocuklarla bir toplantı gerçekleştirdi. Burada hitap eden Erdoğan, çocukların Çanakkale Şehitliği’ni mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini vurgulayarak şehitliği ziyaret etmeyen çocuklardan elini kaldırmasını istedi. Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya şehitliğe gitmeyen okulların ve çocukların tespit edilerek, bu yıl bitmeden Çanakkale’ye götürülmesi talimatı verdi.

ERDOĞAN: BİZDE BAZI YERLERDE ZORLA EL ÖPTÜRMEYİ ADET EDİNENLER VAR

Konuşmasında, çocuklara anne ve babalarının kıymetini çok iyi bilmeleri gerektiği konusunda tavsiyede bulunan Erdoğan, “Ben rastgele herkesin elini öpmem. Ama 3 kişinin elini öpmek benim için çok önemli. Annemin elini öperim. Babamın elini öperim. Hatta annemin bir de ayağının altını da zaman zaman öpmüşümdür. Çünkü cennet annelerin ayakları altındadır. Üçüncü elini öptüğüm sadece öğretmenlerimdir. Bizde bazı yerlerde zorla el öptürmeyi adet edinenler var. Bu bizde de maalesef olumsuz bir gelenek. Bayılırlar nedense el öptürmeye ama biz öptürmeyeceğiz. Ama anne, babayı, öğretmenlerinizi unutmayın” ifadelerini kullandı.

11 YAŞINDAKİ BAŞAK’TAN ‘BAŞKANLIK’ CEVABI

Çocuk cumhurbaşkanı Başak Tahan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bugün bir şey yapma şansı olsa kadınlar ve anneler için ne yapacağı sorulan Tahan, “Kadınla erkeği eşit tutmalıyız. Burada hep erkeğin olması, kadınlardan üstün olması anlamına gelmez. Kadınlar da üstündür. Kadınların ayağının altında cennet vardır. Bugün de kadınla erkeği eşit tutmalıyız” diye yanıt verdi.

Başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili sorulan bir soru içinse 11 yaşındaki Tahan, “Sayın Cumhurbaşkanı’mız gerekeni yapıyor. Bu nedenle bunu tartışmak bana düşmez” dedi. Türkiye’deki Suriyeli çocukların eğitimiyle ilgili çalışmalarının olup olmadığı Başak Tahan, “Kesinlikle. Eğitim şarttır ülkemizde. Gelen mültecilere de ülkemizi paylaşabiliriz. Onlara da ücretsiz okullar, evler kurabiliriz. Böylelikle hem büyüyünce daha iyi bir mesleğe sahip olurlar hem de ülkemizi onlarla paylaşmış oluruz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Tahan’ın bu cevabı üzerine “Gördüğünüz gibi cumhurbaşkanımız tam ensar, paylaşımcı” dedi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*