Komisyon; AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifi, Alt Komisyon metni üzerinden görüştü. Düzenlemenin adı, "TBMM Üyeliği Etik Kanun Teklifi" olarak değiştirildi.

SİYASET: Milletvekillerine yeni etik davranış ilkeleri…

Milletvekillerinin uyacağı etik davranış ilkelerini belirleyen yasa teklifi, Meclis Anayasa Komisyonunda kabul edildi.

Komisyon; AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifi, Alt Komisyon metni üzerinden görüştü. Düzenlemenin adı, “TBMM Üyeliği Etik Kanun Teklifi” olarak değiştirildi.

Yeni akitteki habere göre detaylar şöyle: Düzenleme, TBMM üyeliğiyle bağdaşmayan görev ve işler ile etik davranış ilkelerinin belirlenmesi ve TBMM’de bu amaçla oluşturulacak Komisyon ve kurulların görev, yetki, çalışma usul ve esaslarının düzenlenmeyi amaçlıyor. Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilliği görevinden kaynaklanan haller bakımından düzenlemenin hükümlerine tabi olacak.

TBMM üyeleri görevlerini yerine getirirken; TBMM üyesi sıfatını kullanarak kendilerine, yakınlarına veya üçüncü kişilere haksız menfaat sağlamaya yönelik davranışlarda bulunamayacak. Milletvekilleri; adalet, eşitlik, dürüstlük ve objektiflik ilkelerini gözetecek, kendilerine tahsis olunan kamu imkanlarını amacına uygun kullanmaya özen gösterecek, açık, şeffaf ve erişilebilir olacak, hesap verebilirliği ve genel yararı gözetecek.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*