SİYASET: Vize muafiyeti olmazsa anlaşma yürümez

SİYASET: Vize muafiyeti olmazsa anlaşma yürümez

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın şartlarından birisinin Türk vatandaşlarına Haziran sonuna kadar vizesiz Avrupa yolunun açılması olduğunu hatırlattı ve AB’nin üzerine düşenleri yapmaması durumunda Türkiye’nin de taahhütlerine bağlı kalmayacağını söyledi.

Fransa ziyareti öncesinde Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, “Eğer AB gerekli adımları atmazsa tabii Türkiye’nin de atması gereken adımları atması beklenemez” diye konuştu.
AB – Türkiye anlaşması uyarınca, Türkiye 20 Mart tarihinden sonra Yunan adalarına ulaşan tüm göçmenleri geri almayı kabul etmiş, Türkiye’ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında da, Türkiye’deki mülteci kamplarından bir Suriyelinin Avrupa’ya gönderilmesi üzerinde anlaşılmıştı.
Anlaşma kapsamında AB’nin Türkiye’ye vaat ettiği diğer konular ise üç ana başlıkta toplanıyordu:
Haziran sonuna kadar Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerini vizesiz ziyaret etmesinin sağlanması
Türkiye’ye mültecilerin bakımı için gelecek 3 yıl için 6 milyar euro kaynak verilmesi
Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerine hız verilmesi
Davutoğlu, uygulama süreci başlayan anlaşma için, “Ben bu aşamaya geldikten sonra bütün bu süreci geri döndürecek bir adımın AB tarafından ve AB üyesi ülkeler tarafından atılacağına ihtimal vermiyorum” dedi ve Brüksel’in vizesiz Avrupa için öne sürdüğü 75 şarttan sadece 17’siyle ilgili düzenleme gerektiğini ifade etti.

Davutoğlu, o düzenlemelerin de Mayıs ayı içerisinde tamamlanacağını söyledi.
Davutoğlu’ndan önce konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Eğer AB sözünde durmazsa, biz de Geri Kabul Anlaşması dahil diğer anlaşmaları iptal ederiz” demişti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*