Meme Kanserine Karşı 'Cep' İle '5 Dakika'

SAĞLIK:Meme Kanserine Karşı ‘Cep’ İle ‘5 Dakika’

Kadınların en sık görülen kanser türü meme kanserini elle muayeneyle erken safhada yakalayabilmesi amacıyla akıllı telefonlar için öğretici uygulama geliştirildi.
Kadınlar, en sık görülen kanser türü meme kanserini, akıllı telefonlar için geliştirilen ve elle muayenenin nasıl yapılması gerektiğini anlatan uygulamayı indirerek erken safhada tespit edebilecek.
Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, akıllı telefonlar için geliştirdikleri “Kendi Kendine Meme Muayenesi” uygulamasına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Ailede meme kanseri görülme riski yoksa, 40 yaşından sonra 2 yılda bir, 50 yaşından sonra ise yılda bir kez mamografi çekilmesinin meme kanserinin erken teşhisinde önemli olduğuna dikkati çeken Gülçelik, kadınların her ay belli aralıklarla kendini muayene etmesinin, vücutlarını tanımalarını sağlayacağını vurguladı.
Gülçelik, “Eline gelen farklı bir kitleyi, görüntüyü fark etmesi yine önemli bir nokta. Hastanemizde bunun için akıllı telefonlar için bir aplikasyon çıkarttık. Mamografi ilk aşama, hastanın da bunun farkına varması için her ay kendini muayene etmesi gerekiyor.” dedi.
“Kendiniz için her ay 5 dakikanızı ayırın”
Uygulamada hastaların kendilerini nasıl muayene edebileceklerinin görüntülü anlatıldığını bildiren Gülçelik, “(Kendiniz için her ay 5 dakika) diye bir aplikasyon. Kadınlarımıza biz 20 yaşından itibaren ayda bir kez yapması gereken bir işlem olduğunu anlatıyoruz. Normalde 30 yaşından sonra başlıyor ama memesini tanımasını için bu yaşta başlamasını öneriyoruz. Meme kontrollerini düzenli yapan kadınlarda doğal yapısını eliyle hissetmesi, oluşabilecek farklılıkları bu muayene ile hissetmesi oldukça önemli. Hastanın kendi kendine muayenesi ve hekim muayenesi oldukça önemli.” ifadelerini kullandı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*