EKONOMİ: Forbes Türk milyarder Osman Kibar’ı kapak yaptı

EKONOMİ: Forbes Türk milyarder Osman Kibar’ı kapak yaptı

Dünyaca ünlü Forbes Dergisi Forbes, Türk asıllı iş adamı Osman Kibarı’ı kapağına taşıdı. Peki Osman Kibar kimdir?
Forbes Dergisi, 10 Mayıs’da çıkacak yeni sayısının kapağını yayımladı. Kapakta Türk asıllı milyarder Osman Kibar yer aldı. İzmir doğumlu ve Robert Koleji mezunu Kibar, bioteknoloji alanındaki çalışmaları ile tanınıyor.

Dergide 45 yaşındaki Kibar’ın San Diego merkezli 12 milyar dolar değerindeki biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu ve CEO’su olduğu belirtirdi. “Bu adam yaşlandırmayı durdurabilir mi” başlıklı haberde, Kibar’ın 2008’de kurduğu ve 4 milyar dolarlık hissesinin sahibi olduğu Samumed şirketinin yaşlanmayı önleyecek tıbbi keşiflerin peşinde olduğu vurgulandı. Şirketin üzerinde çalıştığı ilaçlardan biri de kel erkeklerde tekrar saç çıkmasını, beyaz saçların orijinal rengine dönmesini hedefliyor. Dergi, Robert Koleji’nden arkadaşlarının da olduğu 120 kişiyle çalışan Kibar’ın 1.5 yılda ilk ilaçlarının sonuçlarının görüleceğini yazdı.

Haberde ayrıca Kibar’ın pokerdeki başarılarına da değinildi. Osman Kibar’ın 2007′de Las Vegas’taki Dünya Poker Şampiyona’sında ikici olduğu ancak 2008′de pokeri bıraktığı ifade etti.

OSMAN KİBAR KİMDİR?

İzmir doğumlu olan Osman Kibar ilkokuldan sonra Robert Koleji’ne gitmiştir. Daha sonra ABD, Kaliforniya’ya gitmiş ve eğitim hayatına Pomona Koleji’nde devam etmiştir. Burada matematik Caltech’te mühendislik ve UC San Diego’da biofotonik eğitimi olan Osman Kibar, lisans üstü eğitimi sırasında bio-teknoloji firması Gennoptix’i kurmuştur. Novartis bu firmayı 2011′de 470 milyon dolara almıştır.

Çok bürokratik olduğunu düşündüğü için okuldan ayrılan Osman Kibar, New York’a taşınmış ve burada yeni teknoloji girişimlerini takip eden Pequot Capital firmasında çalışmaya başladı. Bir yatırım bankerine dönüştüğünü fark ettiğinde San Diego’ya geri dönmeye karar veren Kibar, hava alanında karşılaştığı eski dostu Cevdet Samikoğlu’na dünyayı değiştirecek teknolojilere odaklanacak iş planını anlattı. Samikoğlu şirketi kurabilmesi için ona 3.5 milyon dolarlık yatırım sağladı. Şirkete İntherix adını veren Kibar, Pfizer ile girdiği hukuk mücadelesini kazandıktan sonra firmanın adını Samumed olarak değiştirdi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*