Adalet Bakanı Bozdağ'dan kimlik açıklaması

GÜNDEM: Adalet Bakanı Bozdağ’dan kimlik açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, internete sızan 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin nasıl sızdığına dair önemli açıklamalar yaptı.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnternet ortamına sızan 50 milyon vatandaşa ait kimlik bilgileriyle ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.
Bekir Bozdağ internet ortamına sızan bilgilerin YSK’ya ait veri tabanına ait olduğunu, nereden sızdığının ise araştırıldığını söyledi. Bozdağ konuyla ilgili tahkikat başlatıldığını ifade etti.
Bozdağ, “Türkiye’deki seçmen sayısına yakın bir rakam. Seçmenlerle ilgili bilgiler partilerle de paylaşılıyor. Oradan mı sızdı, bakılması lazım. Gerekli tetkikler başlatılmıştır. Bu haber daha önce de çıkmıştı. 2010 yılında yine çıkmış. Ankara Başsavcılığı, 50 milyon vatandaşın kimlik bilgisinin sızdırılması olayıyla ilgili soruşturma başlattı.” dedi.
Bozdağ soru üzerine, “Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklama doğrudur, bu bilgilerin sızıdırılması önceden olmuştur.” dedi;
Bozdağ, “Şu anda kişisel verileri koruma kanunu çıktı. Bu kanun sayın Cumhurbaşkanımızda, yakın bir zamanda yürürlüğe girecektir. Kanunla bütün vatandaşlarımızın kişisel verileri koruma altına alınmıştır, nasıl işleneceği kurallara bağlanmıştır. Bu düzenleme ile kişisel veriler tüm dünyada olduğu gibi koruma altına alınmıştır. Geçmişte 2010’da olan olay gibi bir olayın yaşanmaması için gereken tedbirler bu kanunla alınacaktır. Bu konuyla ilgili de sorumlular hakkında gereken yasal işlemler yapılacaktır.” dedi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*