"Saygı duymuyorum demişti"

GÜNDEM: “Saygı duymuyorum demişti”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan; Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyelerine ilişkin kararının ardından ilk kez baş başa görüştü. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’ne tahliye kararından dolayı sert tepki göstermişti.
Erdoğan, bugün Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan’ı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Erdoğan, Avukatlar Günü Münasebetiyle saat 15.30’da da avukatları kabul edecek.
Erdoğan; Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tahliyesiyle ilgili yüksek mahkeme kararının ardından şu açıklamada bulunmuştu: “Anayasa Mahkemesi bu şekilde bir karar vermiş olabilir. Ben Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim, bunu çok açık net söyleyeyim ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum. Niye? Çünkü ortada bir gerçek var. Bakın bu bir beraat kararı değildir. Bu bir tahliye kararıdır. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Eğer kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru veya Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak veyahutta şu anda tahliye edilmiş olan bu kişiler AİHM’e gideceklerdi.”
Zühtü Arslan da, “Kararlarımız eleştirilebilir ama bütün makamları bağlar” demişti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*