SAĞLIK: Canan Karatay’dan pilotlara: Zeytin yiyin

SAĞLIK: Canan Karatay’dan pilotlara: Zeytin yiyin

Sık sık doğal zeytinin yararlarına dikkat çeken Kardiyolog Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez de pilotlara seslendi: Pilot arkadaşlara söylüyorum. Alın doğal zeytini, koyun yanınıza leblebi gibi yersiniz. İstediğiniz kadar zeytin yiyin, yanınızda zeytin taşıyın. Türkiye Havayolu Pilotları Eğitim, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın (PİLVAK), Türk Hava Yolları (THY) Uçuş Eğitim Başkanlığı’nda düzenlediği sağlıklı beslenme konferansına pilotlar, çalışanlar ve bazı davetliler katıldı.

Davetliler arasında sağlıklı beslenme konusunda çalışmalar yapan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay da vardı. Prof. Karatay, yine şekerin zararlarına dikkat çekti ve paketlenmiş, rafineri gıdalardan uzak durulmasını tavsiye etti:

“Şeker bütün dokularda tahribat yapar. Serbest oksijen radikalleri dediğimiz bütün dokuları harab eder. Vücut, pankreasta insülin hormonu salgılatır. Çünkü dolaşımda bulunan şeker dokularının harap etmeden bir an evvel uzaklaştırılması gereklidir.”

Kan şekerini yükselten gıdanın ekmek olduğuna dikkati çeken Karatay, “İnsülin, şekeri trigliseritli hale çeviriyor. Trigliseritleri vücutta depo ediyor. Karaciğer yağlanması, göbeğin yağlanması, meme ve gıdığın yağlanması, küçük dilin yağlanması, bacakların yağlanması, hanımların selülit problemlerinin hepsi trigliseritin oraya depo edilmiş olmasından kaynaklanır.” değerlendirmesinde bulundu.

“EN KÖTÜ EKMEK TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR”

Karatay, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2006 yılında İstanbul’da yaptığı bir toplantıda rapor yayımlandığını, bu rapora göre Türkiye’de kişi başına 200 kilo ekmek tüketildiğini belirtti. Raporda dünyada en çok ekmek tüketilen ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken Karatay, “İkincisi, Türkiye’de en kötü ekmek üretiliyor. Üçüncüsü ‘Türkiye’de ekmek tüketimi azaltılırsa bütün hastalıklar da yüzde 30 azalır’ diyor. Bu Dünya Sağlık Örgütü’nün raporu… Bulup okuyabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“İSTEDİĞİNİZ KADAR ZEYTİN YİNİ, YANINIZDA TAŞIYIN”

Karatay, zeytinin en bereketli gıdalardan biri olduğunu dile getirerek, “İstediğiniz kadar zeytin yiyin. Yanınızda zeytin taşıyın. Pilot arkadaşlara söylüyorum. Alın doğal zeytini, ilaçlanmış falan değil. Koyun yanınıza leblebi gibi yersiniz” şeklinde konuştu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*