Savcı dev şirket hakkında harekete geçti

GÜNDEM: Savcı dev şirket hakkında harekete geçti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Novartis hakkında Türkiye’de rüşvet karşılığında haksız kazanç elde ettiğine ilişkin çıkan haberler üzerine soruşturma başlatıldı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, İsviçre merkezli uluslararası ilaç şirketi Novartis’in, Türkiye’de rüşvet karşılığında haksız kazanç elde ettiğine ilişkin basında yer alan haberler üzerine soruşturma başlatıldı.
Alınan bilgiye göre, Başsavcılığın basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek başlattığı soruşturma, memur Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülecek.
Sağlık Bakanlığı da iddiaların, denetim elemanları marifetiyle büyük titizlik ve hassasiyetle incelenip soruşturulacağını bildirmişti. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Novartis’in Türkiye’de rüşvet dağıttığı yolundaki ilgili iddialarla ilgili incelemede ilk değerlendirmede sorun görünmediğini ve sonucun önümüzdeki hafta açıklanacağını söyledi.
İsimsiz bir ihbarcının İsviçre merkezli ilaç şirketi Novartis’i bir danışmanlık şirketi üzerinden Türkiye’de rüşvet dağıtarak toplam 85 milyon dolar değerinde yeni iş ve rekabet avantajı sağlamak ile suçladığına ilişkin bir haber yer almış, söz konusu iddiaların ardından sağlık Bakanlığı inceleme başlatmıştı. Gümüş gazetecilerin sorusu üzerine, “Novartis konusundaki incelememizde ilk değerlendirme sonucunda sorun görünmüyor, sonucu önümüzdeki hafta açıklayacağız” dedi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*