"Başbakana karşı operasyon var"

SİYASET: “Başbakana karşı operasyon var”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, erken seçim iddialarına ilişkin olarak, “Son günlerde AKP grubu Zeyid Aslan’ı ve Bekir Bozdağ’ı ayakta alkışladı. Parlamento tarihimizde kim hangi gelenekte ayakta karşılanır hepimiz biliyoruz” dedi.
Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında şunları kaydetti: “Son günlerde Meclis’te başbakanın itibarsızlaştırıldığı, liderlik vasıflarının kaybettiği yönünde bir algı yaratılmaya çalışıldığı ve Erdoğan’ın liderliğinin arandığına ilişkin, iktidara yakın fikir, düşün ve basın insanlarından açıklamalar duyuyoruz. Son günlerde AKP grubu Zeyid Aslan’ı ve BEKİR BOZDAĞ’ı ayakta alkışladı. Parlamento tarihimizde kim hangi gelenekte ayakta karşılanır hepimiz biliyoruz.
Bu sistemli, bilinçli ve başbakanı itibarsızlaştırma, güçsüzleştirme, onun söylemlerinin parti içindeki etkisini minimize etme ve liderliğini tartışmaya açma operasyonudur. Ak Parti içinden Cumhurbaşkanı’na çok yakın, Başbakan’a çok uzak isimler ayağa kalkıyor, en son üç grup başkanvekili mecburen kalkıyor. Başbakana karşı AKP içinde bir operasyon var. Genel Kurul’da Başbakan’a, Genel Başkan’a özel olması gereken ayakta alkışlamayı başkalarına da yaparak bunu gösteriyorlar. Başbakan, Meclis’e geldiğinde onun ayakta alkışlanması önemli bir jest olmayacak.”
Özel, sözlerine şöyle devam etti: “Anayasa ilişkin bir temas olmadı, bize yapılmış bir çağrı yok. Masayı deviren, masanın tekrar kurulma şartlarını ortaya koymalı. O masayı yeniden kurmak istiyor Meclis Başkanı. Başvuru yaparsa yetkili kurullarımız değerlendirir. Bir masa kurulacaksa, her masa gibi o masa da dört ayaklı olacaktır. Anayasanın ilk dört maddesi, masanın ayaklarıdır. O masanın tablası da parlamenter sistemdir. Dört ayağı koysun, üstüne parlamenter sistemi yerleştirsin, o masaya ilk oturur, son kalkarız. O masada demokrasi için ne yapılacaksa yaparız. Kaidesinin parlamenter sistem olmadığı bir masa artık masa değildir, oturmamızı da beklemesinler. Açıkta yapılan kusurun tenhada özrü olmaz.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*