TEKNOLOJİ: Yeni Tomb Raider oyunu incelemesi

TEKNOLOJİ: Yeni Tomb Raider oyunu incelemesi

Fenomen karakter Lara Croft’un en yenisi ’Rise of the Tomb Raider’dan The Division’a, Spielberg’ün yeni gerçeklik projesine, oyun dünyasının en yeni gelişmelerine hazır mısınız?
Tam 20 yıllık bir heyecandır ‘Tomb Raider’. Bu fenomeni rahatlıkla aksiyon ve macera kavramlarını bilgisayar oyunu ortamında en iyi yakalayan yapımlardan biri olarak değerlendirebiliriz. Hatta seksist yaklaşımı, ana karakterin abartılı kıvrımlarıyla yıllarca oyuncular arasında tartışmalara yol açmıştır. Yıllar sonra bizi karakterin doğuşuna kadar götüren, yenilenen Lara Croft imajıysa oyun dünyasında bambaşka bir sayfa açmıştı.‘Rise of the Tomb Raider’, 2013’te çıkan oyunun devamı olarak Lara Croft’un adım adım nasıl Tomb Raider efsanesiyle birleştiğini gösteriyor.
Geçen aylarda ‘XBOX ONE’ üzerinden oynadığım yapım, PC üzerinde gözüme çok daha iyi gözüktü. Hem görsel hem de arabirim anlamında PC’nin daha oturaklı oluşu son derece olumlu. Bir arkeolog olsanız ve hiç gitmediğiniz yerleri sadece bu oyunun grafikleri ile gezme şansınız olsaydı, sanırım benimle aynı fikirde olurdunuz. Görsel anlamda serinin bir önceki oyunu da oldukça başarılıydı, ancak bu defa hem kullanıcı deneyimi hem de görsel bulmacalarla süslü ortamlar olabildiğince iyi hazırlanmış.
Eski Tomb Raider’larda biraz daha zoraki bulmacalar varken yeni oyunlarda daha basit, aksiyon ve reflekse dayalı, hızlı karar gerektiren bulmacalar görüyoruz. Yine de bu detaylar oynanabilirliği azaltmıyor. Tüm bu aksiyonun arasında düşmanlara çaktırmadan da yürüyebiliyoruz. Tabii bunun en iyi örneğini ‘Deus Ex’le yıllar evvel yaşamıştık. Belli mi olur, tamamıyla sessizliğe dayalı seçimli oyuna bile elverişli hale gelebilir ilerleyen yapımlarda.
Oyun ana görev-yan görev şeklinde ilerliyor. Ana hikâyenin yanı sıra, önceki oyunda da olduğu gibi belli bölgelerdeki sırları araştırarak kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Yani aslında Lara’yı geliştiriyorsunuz 🙂 Bol aksiyon, iyi grafikler, harika ambiyans ve adım adım efsaneleşen Lara Croft’un dokunaklı hikâyesi darken çoğu oyunseverin bu yazı yazılırken oyunu alıp bitirmiş olması bile muhtemel. Ama henüz almamış olanlar da gözleri kapalı tercih edebilirler. Hepinize iyi oyunlar!

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*