ABD'de yapılan bir araştırmaya göre geçen yıl IŞİD saflarında savaşırken ölen çocukların sayısı tahminen önceki yılın iki misline çıktı.

DÜNYA: IŞİD saflarındaki çocuklar hangi ülkeden geliyor?

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre geçen yıl IŞİD saflarında savaşırken ölen çocukların sayısı tahminen önceki yılın iki misline çıktı.

Georgia Eyalet Üniversitesi’ne bağlı bir araştırma ekibi 13 ay boyunca IŞİD tarafından yayımlanan propaganda malzemesinin izini sürdü.

Bu yayınlarda bu süre içinde 8 ile 18 yaş arasında 89 erkek çocuğunun farklı savaşçı faaliyetler içinde öldürüldükleri öne sürülüyor.

Araştırmayı yürütenler ayrıca son 13 ay içinde IŞİD saflarında 2014 yılındakinin üç misli çocuğun savaştığı sonucuna da vardı.

‘Dalış’ eylemleri

ABD ordusu bünyesindeki West Point Terörle Mücadele Merkezi tarafından yayımlanan rapora göre, 2015 Ocak ayı ile 2016 Ocak ayı arasında, bu 89 çocuktan yüzde 39’u araçlı intihar bombası eylemlerinde, yüzde 33’ü ise çatışmalarda öldüler.

Yüzde 18 kadarının ise, canlı kalma ihtimali olmayan Arapçadan “dalış” diye tercüme edilebilecek eylemlerde öldüğü sanılıyor.

Bu eylemlerde çocuklar “düşman” safların ortasına doğru açıktan öldürülüp düşene kadar ateş açarak saldırıya yollanıyor.

Araştırmacılar, IŞİD saflarında ölen çocukların yüzde 60’ının 12 ile 16 yaşları arasında olduğunu, yüzde 6 kadarının da 12 yaşın altında olduğunu düşünüyor.

Kayda geçen en genç intihar eylemcilerinden biri, “ergen öncesi” diye sınıflandırılmış ve 8 ile 12 yaş arasında olduğu kaydediliyor.

Bu çocuk geçen ay Halep vilayetinde başka bir silahlı milis gruba yönelik intihar saldırısında ölmüş. Raporda IŞİD’in bu çocuğun babasına veda mesajıyla fotoğrafını yayımladığı kaydediliyor.

Hangi ülkelerden geliyorlar?

Rapor ayrıca çocukların Irak ve Suriye arasındaki hareketliliğine de ışık tutuyor.

IŞİD saflarında ölen çocukların yarıdan fazlası Irak’da ölmüş ama çoğunun aslen Suriyeli olduğu anlaşılıyor.

Araştırmacılar bunun IŞİD’in çocukları Suriye’de eğitip Irak’a gönderdiklerine işaret ettiğini söylüyorlar.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*