Öğrenciler, yanlış kullanımının antibiyotik direncine yol açtığını halka anlatarak Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye’nin en çok Antibiyotik kullanan ülkeler listesinde ilk sıra olduğuna da dikkat çektiler.

BEŞİKTAŞ: Şehir hatları vapurunda antibiyotik bilgilendirmesi

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencileri Kadıköy-Beşiktaş şehir hatları vapurunda halkı, yanlış antibiyotik kullanımı konusunda bilinçlendirdi. Antibiyotiğin 21. yüzyılda çok sık ve yanlış tüketilen bir ilaç olmasında dolayı birçok sıkıntıya yol açtığını anlatan öğrencilerin ortak görüşü; 25 yılda yeni bir antibiyotiğin keşfedilmediği ayrıca önümüzdeki 10 yılda da keşfedilmeyeceği yönünde. Öğrenciler, yanlış kullanımının antibiyotik direncine yol açtığını halka anlatarak Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye’nin en çok Antibiyotik kullanan ülkeler listesinde ilk sıra olduğuna da dikkat çektiler.

Ayrıca 2015 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından reçetesiz satışı yasaklanan antibiyotiğin sadece bakteriler için etkili olduğuna vurgu yapan öğrenciler, doz aralıklarının, kutu bitirmenin önemi konusunda da halkı bilgilendirdi.

Yaklaşık bin 500 kişiye ulaşılan etkinlikte öğrenciler, broşüler ve bilgilendirici hasta anket formlarıyla ile halkın ilgisini çekti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*