CHP grup toplantısından tepki çıktı

SİYASET: CHP grup toplantısından tepki çıktı

Hem parti yönetimini eleştiren hem de Suriye konusunda parti görüşüne aykırı değerlendirmeler yapan Baykal’a tepki dinmiyor. Kılıçdaroğlu’nun “Eski genel başkanımıza bir tepki doğru olmaz. Konuyla ben ilgileneceğim” dediği öğrenildi.
CHP’de eski Genel Başkan ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a açıklamaları nedeniyle parti içinde doğan tepki, CHP’nin dün yapılan kapalı grup toplantısına da yansıdı. Toplantıya katılan, ancak bir randevusu nedeniyle erken ayrılmak isteyen Baykal’a, bir milletvekilinin “Daha konuşacaklarımız var, nereye gidiyorsunuz” diye tepki gösterdiği bazı milletvekillerinin de laf attığı ifade edildi.
Baykal, pazartesi akşamı CNN Türk’te yaptığı açıklamada, CHP’de genel başkan sorunu da yönetim zafiyeti ve tıkanmışlık olduğunu iddia etmiş, ayrıca Suriye konusunda parti görüşüne aykırı değerlendirmelerde bulunmuştu. Bu durumun parti içinde yarattığı tepki de farklı oldu. Çok sayıda milletvekilinin Baykal’ın çıkışına anlam veremediği, kapalı grup toplantısında yaptığı eleştirilerin aynısını basın ve kamuoyu önünde yapmasının bir eski genel başkana yakışmadığı değerlendirmelerinde bulunduğu öğrenildi. Bu nedenle dün TBMM’de yapılacak partinin kapalı grup toplantısında söz almak isteyen bazı CHP milletvekillerinin Baykal’ın açıklamalarına yönelik tepki dolu ifadeler kullanmaya hazırlandığı bilgisi kulislere yansıdı.
Beklenenin aksine Baykal, dün kapalı grup toplantısına katıldı. Ancak yaklaşık 50 dakika sonra bir randevusu olduğunu gerekçe göstererek ayrıldı. Bu sırada Samsun Milletvekili Kemal Zeybek’in, “Daha konuşacaklarımız var, nereye gidiyorsunuz” diye tepki gösterdiği, bazı milletvekillerinin tepkilerini laf atarak dile getirdiği öğrenildi. Baykal’ın, “Randevum var, tekrar geleceğim, ne zaman isterseniz konuşuruz” dediği kaydedildi.
Baykal, grup toplantısından ayrıldığı sırada bir grup gazetecinin soruları üzerine, “Bu değerlendirmeleri daha sonra yaparız” diyerek yanıt vermekten kaçındı.
Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu da, “Eski genel başkanımıza yönelik bir tepki doğru olmaz, milletvekillerinin bu yönde bir çabasına engel olunmalı” talimatını grup toplantısından önce vererek, konuyla kendisinin ilgileneceğine işaret etti.
Dün bazı gazetelere Baykal’ın çıkışı öncesinde, “onursal genel başkanlık” talep ettiği, bu talebin karşılanmadığı yansıdı. Alınan bilgilere göre Baykal, 7 Haziran seçimlerinden sonra TBMM Başkanı seçilememesinin ardından bazı milletvekillerine, “artık çift santrafor oynamamız lazım” metaforuyla eşbaşkanlığı işaret etti. Baykal’ın özellikle TBMM Başkanı seçilememesi sürecinde yapılan hatalara da 1995 sürecini örnekleyerek yanıt verdiği belirtildi. Baykal’ın 1995 seçimlerinin ardından oluşan çok parçalı yapıda 5. parti grubu olmalarına karşın Hikmet Çetin’i Meclis Başkanı seçtirebildiklerini anımsattığı, ancak 7 Haziran’dan sonraki süreçte Meclis Başkanı seçiminde hatalar yapıldığını anlattığı ifade ediliyor. Bu önerisi kabul görmeyince, “onursal genel başkanlık” talebini ilettiği belirtilen Baykal’a, “Kurultaya önerge verin” önerisi yapıldı. Parti yönetiminin, Baykal’ın çıkışının kurultayın hemen sonrasına denk gelmesini bu nedenle anlamlı buldukları öğrenildi.
Kılıçdaroğlu’na muhalif bazı milletvekillerinin de Baykal’ın çıkışını, “Kurultayda konuşmadan şimdi konuşmak doğru olmamıştır. Kurultay sürecinde muhalefet yapan arkadaşlarımıza destek olmadan şimdi bir çıkış yapmaya çalışmak yanlış. Bireysel hesabı olduğunu düşünüyoruz” diye eleştirdiği kaydedildi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada PM üyesi Serra Kadıgil’e verilen cezayı ve Artvin Cerrattepe’deki girişimleri eleştirdi. Kılıçdaroğlu’nin mesajları şöyle: “PM üyemiz Sera Kadıgil ’Otoriterleşen Erdoğan rejimi’ sözü için hapis cezası aldı. Bu itiraf gibi karar Saddam rejiminde bile olmazdı… Devletin doğaya sahip çıkması gerekirken; halk, doğayı devletin elinden koruyor. Cerattepe’yi talan ettirmeyeceğiz #CerattepeDireniyor.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*