Başbakan Davutoğlu failleri açıkladı

GÜNDEM: Başbakan Davutoğlu failleri açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu “Şu anda failler konusu tümüyle aydınlanmış bulunmaktadır. Kesin bir şekilde bu saldırıyı Türkiye içindeki bölücü terör örgütü mensuplarıyla ve Suriye’den sızan YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmış bulunmaktadır”
“Bu intihar saldırısını gerçekleştiren Salih Neccar isimli kişi, Kuzey Suriye’nin Amuda şehrinde 1992’de doğmuştur. Saldırının doğrudan YPG irtibatı ortaya konmuştur”
“İstihbari ve emniyet çalışmalarımız sonucunda 9 kişi gözaltına alınmıştır. Soruşturma derinleşerek sürdürülmektedir. Bu saldırının her aşamasında katkıda bulunan bütün unsurlar tek tek ortaya çıkartılacak ve adalete teslim edilecektir.”
Başbakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Akar’ı ziyareti sonrasında açıklamalarda bulundu.
Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle:
Şu anda olayın failleri konusu, tümüyle aydınlatılmış durumdadır. Bu saldırının Türkiye içindeki bölücü terör örgütü üyeleri ve YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştır.
“Terör saldırısına ilişkin 9 kişi gözaltına alınmıştır”
Bu intihar saldırısını gerçekleştiren Salih Neccar isimli kişi Kuzey Suriye’nin Amuda şehrinde 1992’de doğmuştur. Saldırının doğrudan YPG irtibatı ortaya konmuştur. İstihbari ve emniyet çalışmalarımız sonucunda 9 kişi gözaltına alınmıştır. Soruşturma derinleşerek sürdürülmektedir. Bu saldırının her aşamasında katkıda bulunan bütün unsurlar tek tek ortaya çıkartılacak ve adalete teslim edilecektir.”
-Son dönemde yine Ankaramız’da olan terör saldırısı İstanbul’da olan ve dün yüreğimizi yakan terör saldırılarında hayatını kaybedenlere Allahtan Rahmet diliyorum.
-Genelkurmay Başkanlığı’na taziye ziyaretinde bulundum
-Tarihin zor aşamalarında TSK’nın nasıl büyük kahramanlıklar gösterdiğini tarih yazmaktadır. TSK dünyanın enordularından biridir. Dün Yapılan saldırı hem ülkemize hem de TSK’yapılan bir saldırıdır.
Bu alçakça saldırıyı gerçekleştirenler ve dolaylı yoldan destek veren kim varsa cezalandırılacaktır.
Bu terör saldırıları milletin devlete olan öz güvenini sarsmak istiyor. Ama hiçbir şekilde bunu başaramayacaktır.
Sorumluları tespit edildikten sonra bu sorumluların Türkiye içinde adalete teslim edilmesi yanında ,Türkiye dışında bu sorumluların kaynağı olan unsurlara karşı da ne zaman, hangi şartlarda, ne gün, hangi mukabelede bulunacağımız da bizce mahfuzdur. Yani kesinlikle bu saldırının bedeli ödetilecektir. Bu bedelin ne olduğu, ne zaman olacağı, nasıl gerçekleşeceği bizde mahfuz olmak üzere her türlü meşru müdafaa da dahil tedbiri sınırda alacağız. Bu hain unsurları ve dış güçlerin piyonlarına karşı da hiç tereddüt göstermeden en şiddetli şekilde mukabelede bulunulacaktır.
Terör saldırıları sonrası omuz omuza vermeliyiz. TBMM kendisine milletin verdiği görevi yerine getirecektir.
Biz bu topraklardayız ebediyen bu topraklarda kalacağız. Ortak bir deklarasyon yayınlama konusunda bir partinin gösterdiği uzlaşmaz tutumunu da buradan şiddetle kınıyorum. Terör konusunda dahi tavrını ortaya koyamayan, masum, akşam çocuklarıyla oturmak üzere görevini yapıp evine dönmek üzere olan insanlara bu saldırıyı kınamayanların insanlık vicdanından, demokrasiden bahsetme hakları yoktur.”
Bütün bilgiler biz de mahfuzdur. Sizle şu an paylaşamıyorum 9 kişi gözaltına alındı onların network ağı ile daha fazla gözaltılar olacaktır.
Dün saat 09.30 itibarıyla haftanin civarında bölücü terör örgütü unsurları ve kamplarına dönük çok etkili ve istihbari bilgilere dayalı kapsamlı bir operasyon yapılmıştır. İstihbari bilgiden kastım şudur, burada bölücü terör örgütünün önemli elebaşlarının da bulunduğu bir anda gerçekleştirilen bir operasyon. Haftanin civarında şu ana kadar da 70 civarında bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi.
Suriye rejimin BM temcilsisi Caferi açıklama yaptı, YPG bizim desteklediğimiz örgüttür dedi. YPG Suriye rejimin piyonudur. Suriye rejimi de bu anlamda bu işte ileri derece sorumludur. YPG’ye açık şekilde ofis açarak destekleyen ülkeler var. Masum halka ağır bombardıman yapan Rusya’yı da bu terörö örgütünü masum halka ve Türkiye’ye karşı kullanmaması konusunda uyarıyorum. Bu terör piyonu döner bumerang gibi onları da bulur. Bilsin ki eğer terör saldırıları devam ederse YPG kadar bu sorumluluğu paylaşmış olacak.
Meydan okuyanlara meydanı bırakmayacağız. Uyarılar dikkate alınmadığında Türkiye’nin ne ya yapacağı herkesçe malumdur.
Türkiye’ye düşman bir örgütü doğrudan veya dolaylı destekleyenler de Türkiye için bu anlamda dost hüviyetini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Halkımızı başkentimizde tehdit eden bir terör örgütüne müsamaha gösterilmesini mazur görmemiz söz konusu olamaz.
Dün bu terör saldırısı Meclisimize çok yakın bir yerde olmuş olmasına rağmen Meclisimizin çalışmalarını sürdürmüş olması takdire bence şayan bir gelişmedir. Grup Başkanvekillerimizle istişare ettiğimizde de kendilerine şu talimatı vermiştim: Tam da terör odaklarının temel hedefi siyasi hayatı, sosyal hayatı dumura uğratmak, yavaşlatmak, durdurmaktır. Her ne suretle olursa olsun kendisine TBMM milletimizin tevdi ettiği görevi yerine getirmek üzere oturumlarına ara vermeyecektir.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*