CHP’den "Baykal" yorumu

SİYASET: CHP’den “Baykal” yorumu

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın önceki akşam katıldığı bir tv canlı yayın programında yaptığı açıklamalara parti yönetiminden tepki geldi. Baykal dün partisinin grup toplantısına da katılmadı. CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, grup toplantısına gelişinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sındır, “Tabii ki önceki genel başkanımızın düşüncelerine saygı duyarım ama heyecanımız, iktidara giden yolda umudumuz artarak devam ediyor. Bütün örgütümüzle partimizi iktidara taşıyacağız, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ne genel başkan sorunu var ne bir yönetim sorunu var. Kurultaydan yeni çıkmış bir partiyiz. Kurultayımızın görev verdiği genel başkanımız ve Parti Meclisimiz görevlerini en iyi şekilde sürdürüyorlar” dedi.
“Baykal’ın sözleri disipline gitmesini gerektirir mi” sorusuna, Sındır, “Bilemiyorum, herhangi bir değerlendirme yapmadık” karşılığını verdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da, “CHP’nin en üst karar organı kurultaylardır. Kurultay, net iradesini kesin olarak ortaya koymuştur. Kurultaya katılan delegelerin tamamı oyunu Sayın Kılıçdaroğlu almıştır. Başkanlık sisteminin, saltanatın tartışıldığı bu dönemde AKP’nin değirmenine su taşımaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Partinin ilkeleri var ama bu dönemde özellikle Suriye bataklığına batmış AKP’yi kurtarmaya yönelik hiçbir CHP’linin yaptığı açıklama kabul edilemez” ifadesini kullandı.
Baykal’ın, “Terör konusunda CHP’nin net duruşunun olmadığı” eleştirisine ilişkin ise Ağbaba, “CHP’nin terör konusunda net duruşu var. CHP’nin yıllardan beri savaşla ilgili net duruşu var, her zaman barışın yanında olmuştur. CHP her türlü terörü kınamıştır. Bunla ilgili tartışma yapmak bile hiçbir partilimize yakışmaz” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de, “Eski genel başkanımızın, genel başkanımızla ilgili ‘çekilsin’ cümlesi söz konusu değil. Ben eski genel başkanıma cevap vermem” karşılığını verdi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ise gazetecilerin Baykal’ın sözleriyle ilgili sorularına yanıt vermedi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*