Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi son iki seansta yüzde 3 yükseldikten sonra yüzde 0.5 ekside bulunuyor. Çin'de Shanghai bileşik endeksi yüzde 0.7 artıda bulunurken, Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 1.4 ekside kapandı.

EKONOMİ: Dış borsalarda değişim

Global piyasalarda son iki gündür yaşanan alımlar Asya borsalarında yerini satışlara bırakırken, ABD vadelileri ve Avrupa borsaları pozitif tarafta bulunuyor.Asya borsaları iki günlük güçlü yükselişin ardından bugün eksiye geçerken, petrol fiyatları üretici ülkelerin arz fazlasını azaltacak bir anlaşmaya sonunda varacakları beklentisiyle artıda ancak dünkü zirvelerin altında seyrediyor.

Yatırımcıların hâlâ riskten kaçmaya meyilli olduğu görülüyor. Çin Merkez Bankası’nın yuan işlem bandının orta noktasını düşürmesi, yani değerini düşürmesinin ardından güvenli liman olarak görülen yen ve devlet tahvillerine olan talep arttı. Ancak merkez bankasının bu kararıyla devalüasyon yönünde bir mesaj vermediğinin anlaşılması üzerine yen ve tahviller kazanımlarını geri verdi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi son iki seansta yüzde 3 yükseldikten sonra yüzde 0.5 ekside bulunuyor. Çin’de Shanghai bileşik endeksi yüzde 0.7 artıda bulunurken, Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 1.4 ekside kapandı.

ABD borsaları ise dün yüzde 1’in üzerinde yükselişle kapandı. Geçen haftaki satış dalgasının ardından yatırımcılar fiyatları düşen tüketici, imalatçı ve teknoloji sektörü hisselerine yöneldi.

Bu sabah itibariyle baktığımızda ABD vadelilerinde hafif yükseliş dikkat çekiyor.

Avrupa borsaları yükselişle açıldı

Açılışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,4 artışla 321,53 puan, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,18 kazançla 5.872,58 puan oldu.

Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,43 yükselerek 9.173,42, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,22 değer kazanarak 16.994,64 puana, Paris’te CAC 40 endeksi yüzde 0,12 artarak 4.115,46 puana, İspanya’da IBEX 35 endeksi de yüzde 0,30’luk kazançla 8.162,40 puana ulaştı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*