Vatandaşın bilgileri internete düştü mü?..

AKTÜEL: Vatandaşın bilgileri internete düştü mü?..

Son dönemde Türkiye’yi hedef alan siber korsanların EGM (Emniyet Genel Müdürlüğ) veritabanını ele geçirdiği iddia ediliyor. Peki bu olay doğru mu?.. CthulhuSec isimli Twitter kullanıcısı 14 Şubat’ta yayınladığı mesajlarda EGM’nin (Emniyet Genel Müdürlüğü) veritabanını hack’lediğini duyurdu. Aynı kullanıcıTürkiye’deki tüm vatandaşlara ait nüfus ve adres verilerini barındırdığı iddia edilen yaklaşık 3 GB büyüklüğündeki dosyayı indirebilmek için bir link paylaştı. İndirilen dosyalar incelendiğinde mysql veritabanı dosyaları ile birlikte yer alan sorgu.exe dosyası trojan yani truva atı olarak bilgisayarınıza zararlı dosyaları yüklüyor.
Veri dosyaları incelediğinde ise 2009 yılında çalınan MERNİS (Merkezi Nüfus İdare Sistemi) veritabanının tekrar yayınlandığı görüldü. Özetle büyük çapta bir DDOS saldırısı için ön hazırlık yapılmış ve Robot Network’e yeni zombi bilgisayarlar kazandırılmaya çalışılıyor. Siber saldırganlar bu sefer Türkiye’ye içeriden saldrımanın hazırlığındalar.
Olayla ilgili herhangi resmi açıklama yapılmadı. Bu tür dosyalar DDOS vb. siber saldırılarda kullanılmak için hazırlanmış ve içeriğine virüs gizlenmiş olabilir. Merak edip indireceğiniz bu tür programlar arka planda siber saldırganlara hizmet ediyor olabilir.
Bizim tavsiyemiz merakınıza yenik düşüp bu tür dosyaları indirerek risk almamanız yönünde. Bu tür bilgileri bilgisayarınızda bulundurmak sizi hukuki olarak da suçlu duruma düşürebilir.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*