İç güvenlik paketi ve sonrası

SİYASET: İç güvenlik paketi sonrası 521 kişiye gözaltı

Kamuoyunda ‘İç güvenlik paketi’ olarak bilinen 6638 sayılı Kanun çerçevesinde, 331 arama ve 79 gözaltı kararı verildi. Bu kararlar sonrası 521 kişi gözaltına alındı.

Kamuoyunda ‘İç güvenlik paketi’ olarak bilinen 6638 sayılı Kanun çerçevesinde, mülki idare amirlerine tanınan arama ve gözaltı için kolluk amiri görevlendirme yetkisi ile Türkiye genelinde bin 265 kolluk amiri yetkilendirildi.

Bu personel tarafından 331 arama ve 79 gözaltı kararı verildi. Bu kararlar sonrası 521 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, gözaltına alınan 521 kişiden 53’ü tutuklandı, 18’i hakkında denetimli serbestlik kararı verildi. Bu şahıslarda 3 uzun namlulu silah, 32 tabanca, 51 av tüfeği, 44 kurusıkı tabanca ve bunlara ait mermiler ile 7,5 kilogram eroin, 19 kilogram esrar, 969 uyuşturucu hap, 1 milyon 822 bin 629 paket kaçak sigara ve diğer suç unsurları ele geçirildi.

Ayrıca İç Güvenlik Paketi ile Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nda değişiklik yapılarak vatandaşların can ve mal güvenliğine yönelik molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı silahlarla saldıranları ve saldırıları etkisiz kılmak amacıyla etkisiz kılacak ölçüde silah kullanma yetkisi verildi. Kanunun yürürlüğe girmesinden bugüne kadar vatandaşların can ya da mal güvenliğine bu şekilde kasteden 43 teröristten 21’i ölü, 22’si yaralı olarak etkisiz hale getirildi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*