Saç stilistinize ne kadar yakın olursanız, kesim için o kadar az gerilirsiniz ve nasıl şekil verileceğine aldırmazsınız.

SAĞLIK: Saçınıza yaptığınız değişim bedeninizi nasıl etkiler?

Kuaföre gittiniz saçınızı yıkatacaksınız veya saçınızı kestireceksiniz… Bunun bile bedeninde birtakım etkiler yarattığını biliyor muydunuz?

Saçınız yıkanırken…

Vakit yaklaştı. Tedirgin ya da sabırsız hissediyorsunuz. Bu ruh hâli, uçak yolculuğu başlamadan ya da roller coaster’a binmeden önce hissettiğiniz korkunun sinsi bir biçimi ve “beklenti anksiyetesi” olarak adlandırılıyor.

Kontrolün sizde olmamasından kaynaklanır ve minik bir strese sebep olur; kalp atışınız hızlanır ve avuç içleriniz nemlenir.

Neyse ki çözüm çok uzakta değil: Saçınızı yıkayan uzman, köpürtmeye başladığında kafa derinizdeki reseptörlere baskı uygulayarak beyninizdeki vagus sinirini uyarır.

Dolayısıyla rahatlamaya başlarsınız. Kan basıncınız ve kalp atışlarınız yavaşlar, stres hormonunun seviyesi azalır ve serotonin gibi “mutlu eden” kimyasallar etkisini göstermeye başlar.

Kafanıza yapılan masaj derinleştikçe; potansiyel faydaları da çoğalır: Daha iyi hissedersiniz, bağışıklık sisteminiz desteklenir, gece mışıl mışıl uyuma İhtimaliniz artar.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*