Lüks sitelerdeki aylık aidatlar ev kiralarıyla yarışıyor

EMLAK: Lüks sitelerdeki aylık aidatlar ev kiralarıyla yarışıyor

İstanbul’daki lüks konutlar neredeyse aylık kira bedelleri kadar aylık ‘aidat ücretleri’ ile dikkat çekiyor. Hatta bazı durumlarda aylık aidatlar kira bedellerini bile aşıyor. İşte o aidat bedelleri…
Ev almak ya da kiralamak isteyenler artık siteleri tercih ediyor. Sosyal donatıları sebebiyle daha çok tercih edilen sitelerin bazılarında bir kira değerine ulaşan aidatlar, İstanbul’da metrekare başına aidat fiyatı diğer illere göre daha yüksek. İstanbul’da artık en düşük aidat fiyatının 300 liraya dayandığını belirten gayrimenkul uzmanları, aidat konusunun marka projelerde ev satmada bile dezavantaj oluşturmaya başladığını söylüyor. İstanbul’da yeni bir evde ısınma bedeli hariç 300 liradan ucuz aidat yok denecek kadar az. Şehrin merkezinde ya da bahçeli evlerde bu rakam 2 bin 500 lirayı buluyor. Aidatlar ev sahiplerinin hem de kiracıların adeta kabusu. Aidat bedelleri kira ile yarışır halde. Yönetim planına bakmadığımız için acı sürprizlerle kaşılaşıyorlar.
Araştırma şirketi Reidin tarafından gerçekleştirilen ‘Konut Projeleri Aidat Değerleri’ araştırmasına göre en yüksek aidat değerine sahip konut projesi 18.83 TL ile İstanbul Avrupa yakasında yer alıyor. Ankara’da metrekare başına en yüksek aidatlö lirayı aşarken, İzmir’de en yüksek aidat bedeli metrekare başına 4.3 lira olarak hesaplandı. 100 metrekare bir evin maksimum aylık aidat bedeli İstanbul’da 1800 lirayı, Ankara’da 1600 lirayı aştı. Araştırma sonuçları, İstanbul’un ilçelerinde metrekare bazında ortalama aidat değerlerine bakıldığında, Silivri metrekaresi 1 lira ile en düşük değere sahip. 18.83 İha ile en yüksek aidat değerine sahip Şişli, 6.43 TL ile en yüksek aidat ortalamasına da sahip.
Çiftçi Towers: Zincirlikuyu’da inşaatı devam eden 45 katlı çift bloktan oluşan Çiftçi Tovvers’ta 3+1 dairenin aidatının 1000 dolar olacağı açıklandı. Projede 288 daire yer alıyor ve helikopter pisti de bulunuyor.
Zorlu Center: Zorlu’da 300 metrekare dairenin kirası 10 bin dolar, aidat ise 1000 dolar.
Sarıkonaklar: Etiler’deki sitede 2+1 dairenin aidatı 1100 TL, 5+1 daire ise 2 bin 500 TL. Sitede Kapalı havuz, spor salonu, tenis kortu var.
Akmerkez Residence: Akmerkez’de 1+1 dairenin aidatı 1300 TL, 4+1 daire ise 2500 TL aidat ödüyor.
Ağaoğlu Projeleri: Ağaoğlu’nun tüm projelerinde aidat ücretleri 217 TL ile 253 TL arasında değişiyor. Belirlenen bu aidat bedeline, güvenlik, temizlik ve ortak alanların kullanımı dahil. Ayrıca My Club’tan faydalanmak için üyelik sistemi bulunuyor.
Polat Tower: Fulya’daki Polat Tovver’da aidat 2000 TL. Sportif tesis üyeliği ise yıllık 1000 dolar.
Nezih Towers: Ataşehir’deki Nezih Towers’ta aidat ücretleri 400 TL ile 600 TL arasında değişiyor. Bütün sosyal olanaklar ise bu ücrete dahil.
Mashattan: Maslak’taki Mashattan projesinde aidatlar 400 ile 1050 TL arasında değişiyor.
Alkent 2000: Büyükçekmece gölü kenarındaki Alkent 2000 sitesi üç fazdan oluşuyor. Evlerin aidatları 750 TL’den başlıyor 2 bin 800 TL’ye kadar çıkıyor.
Öte yandan, kapalı havuzu, spor salonu, otoparkı gibi sosyal donatıları ve güvenli olmaları nedeniyle tercih edilen siteler, yüksek aidatları ile dikkat çekiyor. Lüks sitelerdeki aylık aidatlar ise ev kiralarıyla yarışıyor. Lüks sitelerin 3 bin lirayı bulan aylık aidatları, birçok semtteki ev kiralarını da solluyor. Metrekare başına en yüksek aidatlar da İstanbul’da bulunuyor.
Megakentte yeni yapılmış bir evde ısınma bedeli hariç aidatlar 300 liradan başlıyor. Şehir merkezinde ya da bahçeli evlerde bu rakam 3 bin liraya kadar çıkıyor. Kira parası kadar olan aidatlar, ev satarken de dezavantaj oluşturuyor. Reidin araştırma şirketinin ‘Konut Projeleri Aidat Değerleri’ çalışmasına göre; aidatlarda ipi göğüsleyen İstanbul’u, Ankara izliyor. İstanbul’da metrekare başına en yüksek aidat 18.83 lira iken, Ankara’da 16 lira. İzmir’de en yüksek aidat bedeli ise metrekare başına 4.3 lira olarak hesaplandı. 100 metrekare bir evin maksimum aylık aidat bedeli İstanbul’da bin 800 lirayı, Ankara’da bin 600 lirayı aşıyor.
Araştırma sonuçlarına göre, İstanbul’un ilçelerinde metrekare bazında ortalama aidat değerlerine bakıldığında, Silivri metrekaresi 1 lira ile en düşük değere sahip. Şişli ise metrekare başına 18.83 lira ile en yüksek aidat değerine sahip ilçe. Şişli’de aidatların aidatların ortalaması 6.43 lira düzeyinde bulunuyor.
İstanbul’daki yüksek aidatlı bazı lüks siteler şöyle:
Alkent 2000: Büyükçekmece Gölü kenarındaki Alkent 2000 sitesi, 3 fazdan oluşuyor. Evlerin aidatları 750 TL’den başlıyor, 2 bin 800 TL’ye kadar çıkıyor.
Çiftçi Towers: Zincirlikuyu’da inşaatı devam eden 45 katlı çift bloktan oluşan Çiftçi Towers’ta 3+1 dairenin aidatının bin dolar olacağı açıklandı.
Zorlu Center: Zincirlikuyu’daki rezidansta 300 metrekare dairenin aidatı bin dolar.
Sarıkonaklar: Etiler’deki sitede 2+1 dairenin aidatı bin 100 TL, 5+1 dairenin ise 2 bin 500 TL.
Akmerkez Residence: Etiler 1+1 dairenin aidatı bin 300 TL, 4+1 dairenin ise 2 bin 500 TL.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*