Engelli işçi çalıştırmayan ne kadar ceza ödedi

AKTÜEL: Engelli işçi çalıştırmayan ne kadar ceza ödedi?

Engelli işçi çalıştırmayan iş yerleri toplam 221 milyon 320 bin lira ceza ödedi.Bir soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İŞKUR verilerine göre, Ekim 2015 itibariyle kamuda 10 bin 641 engelli işçi çalıştığını, bunların 2 bin 535’inin kontenjan fazlası olarak çalıştırıldığını belirtti. Soylu, özel sektörde ise 85 bin 886 engelli işçi çalıştığına değindi.

Soylu, engelli işçi açığı olan özel sektör işverenleri ile kamunun engelli iş gücü taleplerinin İŞKUR’un internet sayfasında yayınlandığını hatırlattı.
Yapılan çalışmalara rağmen, engelli işçi çalıştırma yükümlülüğüne uymayan kamu ve özel sektör iş verenine, çalıştırmadığı her engelli işçi ve her ay için 2 bin 211 lira idari ceza uygulandığını ifade eden Soylu, 2015 yılı ekim ayı sonu itibariyle, engelli işçi açığından dolayı özel sektör işverenlerinden 221 milyon 320 bin lira idari cezanın tahsil edildiğini vurguladı.

Sınav takvimi
Soylu, 2015 yılında kamuda 9 bin 170’i kadın olmak üzere toplam 40 bin 656 engelli memur istihdam edildiğine işaret ederek, ÖSYM Başkanlığınca açıklanan 2016 yılı sınav takvimine göre EKPSS’nin 24 Nisan’da gerçekleştirilmesi, 18 Mayıs’ta da açıklanmasının planlandığını bildirdi.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*