Besiciler tavan fiyatından memnun

EKONOMİ: Besiciler tavan fiyatından memnun

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in kırmızı et sektörü temsilcileriyle aldıkları karar gereği etin tavan fiyatını 23,3 lira olarak açıklaması, besicileri memnun etti.
Besiciler tavan fiyat uygulamasından memnun
Yaklaşık 2 milyon küçükbaş hayvanın bulunduğu ilde besiciler, söz konusu uygulamanın “fırsatçılığı” önleme noktasında gerekli olduğunu belirterek, haksız kazancın da bu sayede önlenebileceğini düşünüyor.
Yapılan açıklamada, hayvancılığın çok zahmetli bir iş olduğunu ifade ederek, üreticilerin çoğu zaman hak ettiğini alamadığını belirtti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu işle ilgilenmesinin umut verici olduğunu vurgulayan besiciler, “Biz onca zorluklarla üretip, hayvanın kilosunu 10-12 liradan satıyoruz, bir bakıyoruz ki kasaplarda bu fiyat 50 liraya kadar çıkıyor. Şimdiye kadar hem üretici hem de tüketici zarar etti. Kazanan ise aradaki fırsatçılar oldu. Bu anlamda ilgililerin bu işe el atması gerekiyordu. İnşallah bundan sonra hem besici hem de vatandaş mutlu olur.”
Besiciler hayvancılıkta en büyük sıkıntılardan birinin fiyat belirsizliği olduğunu ifade ederek, bu sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini söylüyorlar.
Kırmızı etteki tavan fiyat uygulamasının fırsatçıların işine gelmeyeceğine işaret eden besiciler, “İlkbaharda üreticiler, kuzuları satarlar ancak belli bir fiyat olmamasından dolayı alıcı ne isterse o oluyor. Fiyatlar belli olunca biz de neyi ne kadara satacağımızı öngörmüş olacağız. Tavan fiyat uygulaması sayesinde üretici ile tüketici arasındaki fiyat uçurumu ortadan kalkmış olacak. Umarım hayvancılıkla ilgili sorunlar ortadan kalkar çünkü biz hak ettiğimizi alamıyoruz.”
Hayvan ithalatı yerine böyle bir uygulama yapılmasının kendilerini sevindirdiğini belirten besiciler, “Bizim amacımız üzüm yemek ama birileri çıkıp fırsattan istifade, sanki üreticiler çok kazanıyor gibi bir durum ortaya çıkarıyor. Aslında böyle değil. Bizim 10 liraya sattığımız ürün evlere 50 liraya giriyor. Bu konuda bir sıkıntı vardı. Umarım yapılan çalışmayla bu çözülür. Şimdi mutabakata varıldı. Bakanlığın bizzat bu konuyla ilgilenmesi güzel bir şey. Artık fırsatçılar düşünsün. Biz zaten alın terimizle kazanıyoruz. Ayrıca konunun bu şekilde çözülmesi bizim açımızdan çok iyi oldu. Aksi takdirde hayvan ithalatı yapılsaydı bu durum üreticinin aleyhine bir durum olacaktı.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*