Diyanet'ten 20 TIR'lık yardım

AKTÜEL: Diyanet’ten 20 TIR’lık yardım

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının (TDV), Bayırbucak Türkmenleri, terör saldırılarında yaşamını yitiren şehitlerin yakınları ve Güneydoğu’daki terör mağdurlarına yönelik başlattığı “Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” kampanyasıyla toplanan yardımlar, 20 tırla ihtiyaç sahiplerine gönderildi.
Başkanlık önünde düzenlenen törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kampanyanın sadece parasal boyutu olmadığını belirterek şöyle devam etti: “Kampanyanın ilk boyutu, güvenliğimiz ve huzurumuz için milletimizin istiklali ve istikbali için canlarını feda eden şehitlerimizin ailelerine yöneliktir. Kampanyanın ikinci boyutu, son günlerde ülkemize sığınan Bayırbucak Türkmenleri kardeşlerimize yöneliktir. Üçüncü boyutu ise özellikle Cizre, Silvan, Silopi, Sur, Nusaybin’de terör mağduru olmuş kardeşlerimize yöneliktir. Bu, bizim millet olarak onlara vefa borcumuzdur.”
Son bir haftada kampanyaya gösterilen ilgi ve desteğin bir kez daha milletin alicenaplığını ortaya koyduğunu aktaran Görmez, şunları söyledi: “Milletimiz, bir kez daha bütün insanlığın vicdan yükünü omuzlarına almıştır. Milletimiz, bu kampanyaya verdiği destekle bütün insanlığa üç mesaj vermektedir. Birinci mesaj, biz huzurumuzu, barışımızı ve güvenliğimizi temin etmek için istiklal ve istikbalimiz için canlarını veren şehitlerimizi hiç bir zaman unutmayacağız. İkinci mesaj, bütün insanlık vicdanını kaybetse ve Suriye’de zulme uğrayanlara sahip çıkmayı unutsa dahi biz unutmayacağız. Mazluma ve mağdura sahip çıkmaya devam edeceğiz. Üçüncü mesaj ise terör örgütünün özellikle Güneydoğu’da 30 yıldır bu milletin kalem tutacak evlatlarını dağlara götürüp bir katiller grubuna dönüştürmesi ve sonra şehirlere dönerek harabeye dönüştürmesi neticesinde evlerini terk etmek zorunda kalan terör mağduru vatandaşlarımızın yaralarını da biz saracağız.”
İnsanlığın duyarsızlığının kendilerini üzdüğünü ifade eden Görmez, “Dünyanın neresinde olursa olsun mağdur bir kardeşimiz olduğunda hiç bir dil, din ve ırk ayrımı yapmadan yardımlarına koşuyoruz. Hep birlikte birbirimizin yaralarını sarmak için seferber olmalıyız. Yaralar, sadece maddi çukurları kapatmakla sarılmaz. Aynı zamanda zihinlerde ve gönüllerde meydana gelen hendekleri kapatmakla olur” dedi.
Görmez’in konuşmasının ardından konvoy, dualarla uğurlandı.
– Yardım tırlarının gönderildiği bölgeler
“Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” kampanyası kapsamında Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerinde, Mardin merkez ile Kızıltepe, Nusaybin, Midyat ve Dargeçit ilçelerinde, Şırnak merkez ile Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde terör nedeniyle mağdur olanlara 30 bin gıda paketi ve 30 bin battaniye gönderildi.
Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı, Hatay merkez ile Yayladağı, Dörtyol, Payas, İskenderun, Belen ve Kırıkhan ilçelerine de 10 bin gıda paketi ve 10 bin battaniye yardımı yapıldı.
Tırlarda ihtiyaç bölgelerine gönderilen yardım kolilerinin her birinde ayçiçek yağı (5 kilogram), salça (1 kilogram), bulgur (3 kilogram), makarna (2 kilogram), nohut (2 kilogram), pirinç (3 kilogram), çay (1 kilogram), şeker (4 kilogram), kırmızı mercimek (1 kilogram), tahin helvası (1 kilogram) ve battaniye bulunuyor. Yardımların maddi tutarı ise yaklaşık 4 milyon lirayı buluyor.
Yardım kampanyasına destek vermek isteyenler, Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesindeki banka hesap numaraları, online bağış ve SMS yoluyla yardım yapabiliyor.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*