TEKNOLOJİ: FBI ve DHS çalışanlarının bilgileri hacklendi

TEKNOLOJİ: FBI ve DHS çalışanlarının bilgileri hacklendi

Amerikan Hükümeti’nin başı hackerlar ile belada. Hackerlar bu kez FBI ve DHS çalışanlarının özel bilgilerini internete sızdırdı. İşte FBI’ı arayabileceğiniz 20 bin numara! Amerika’da yaşanan yeni hack olayı sonucunda Federal Bureau of Investigation(FBI) çalışanlarının da yer aldığı 30.000e yakın hükümet çalışanının özel bilgileri internet üzerinden paylaşıldı.
Adalet Bakanlığı’nın e-mail hesabını ele geçiren hackerlar Bakanlığı’n kullandığı özel ağa sızmayı başardı. Motherboard’un haberine göre hackerlar 20.000 FBI çalışanının ve 9.000 civarı İç Güvenlik Bakanlığı çalışanının kişisel bilgilerini ele geçirdi.
Hackerlar ele geçirdikleri hükümet çalışanlarının isimlerini, ünvanlarını ve iletişim adreslerini internet üzerinden paylaştı. Paylaşılan bilgilerin bir en azından kısmının doğru olduğu söyleniyor.
Söz konusu bilgileri ile olarak Twitter üzerinden paylaşan DotGovs isimli kullanıcı bilgilerin yer aldığı linki #FreePalestine etiketi ile paylaştı. Ele geçirilen bilgilerin ne kadarının halka ulaştığı kesin olarak bilinmiyor.
Adalet Bakanlığı sözcüsü ele geçirilen bilgilerin hassas kişisel bilgiler içermediğini, sistemlerine yetkisiz bir giriş yapıldığını söyledi. Adalet Bakanlığı’ndan böyle bir açıklama gelirken FBI konu hakkındaki sessizliğini bozmadı.
Sızdırma olayı sonrasında hackerların özel bilgilere rahatça ulaşabilmesi bir takım endişeleri de arttırdı. Söz konusu özel bilgilerin rahatça internette dolaşması yeterli önlemlerin alınmadığını ortaya koyuyor.
Geçtiğimiz Haziran ayında da Amerikan Hükümeti’ne yapılan siber saldırıdan 22 milyon insan etkilenmişti. Siber saldırıları sırasıyla CIA’in internet sitesi ve Beyaz Saray’ın mail adresleri takip etti.
Cornell Tech’ten profesör Thomas Ristenpart’ın “Hiçbir sistem tamamen erişilemez değildir” sözünü kanıtlar nitelikte olaylarla karşı karşıya kalıyoruz.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*