BM kamplarla ilgili rapor verdi

DÜNYA: BM’nin kamplarla ilgili raporu: Kapasite doldu!

Birleşmiş Milletler’in internet sitesinde bugün yapılan yazılı açıklamaya göre, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani Yardımlar Koordinatörü Stephen O`Brien, “Suriye’nin kuzeyindeki ağır çatışmalar ile Suriye hükümeti ve ortak güçlerinin hava operasyonları sebebiyle 30 bin kişinin evlerini terk ettiği haberlerinden endişe duyduğunu” belirtti.
“Bu kişilerin yaklaşık yüzde 80’inin kadın ve çocuk olduğu tahmin ediliyor” diye vurgulayan O’Brien, “sivil ölümleri ve yaralanmalar, aynı zamanda iki hastane dahil sivillerin olduğu yapılara saldırılar olduğu bilgisini aldıklarını” ifade etti.

BM yetkilisi O’Brien, sığınmacıların bir bölümünün Türkiye sınırına yakın kamplarda aile ve akrabalarıyla kalabildiği, ancak sınır bölgesindeki bu kampların “şimdiden kapasitesini doldurduğu” uyarısı yaptı.
O’Brien, bu sebeple acilen sığınma, gıda ve temel yardımların yapılması gerektiğini ifade etti. “Hükümet ve diğer tarafların uluslararası insan hakları ve hukuk kuralları çerçevesinde Suriye’deki tüm sivilleri koruması gerektiğini” vurgulayan O’Brien, taraflara sivillere ve güvenli alanlarına yönelik her türlü eylemi durdurmaları çağrısı yaptı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*