'Türkiye'yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu'

SİYASET: ‘Türkiye’yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu’

Yeni anayasa için kurulan komisyona ”Anayasa Uzlaşma Komisyonu” denilmesini kabul etmediklerini belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ”Adı, ‘Türkiye’yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu’ olmalı” dedi.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle: ”Bugün Dünya Sigarayı Bırakma Günü. Tiryakiler biraz üzülecek ama. En çok sigara içen ülkeler arasında 11. sıradayız. Sigaraya bir yılda ödediğimiz para 20 milyar dolar. 1 yılda sigaradan 110 bin vatandaşımız hayatını kaybediyor. Gelin hep beraber sigarayı bırakalım temiz bir hava teneffüs edelim. Diyeceksiniz ki ülkede temiz hava mı kaldı? Elbirliği ile yapacağız.
Darbe hukuku da demokrasiye zarar. İlk toplantıyı yaptık ikinci toplantı yarın yapılacak. Anayasayla her şey çözülmüyor. İngiltere’yi ele alalım. İngiltere’de yazılı anayasa yok. Kimse dönüp sizde anayasa yok hukuk yok demiyor. Siz demokrasinin beşiğisiniz diyorlar. Sorun darbe hukukundan kaynaklanan temel bir sorundur. Bunu bir bütün içinde ele alıp çözdüğümüzde gerçek anlamda birinci sınıf demokrasiyi yakalarız. Darbeciler darbe yaptıktan sonra kendilerine özgü hukuk getirirler. Milli irade devredışıdır.
Toplanacak komisyona ‘Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ denilmesini kabul etmiyoruz ve desteklemiyoruz. Komisyonun adı; ‘Türkiye’yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu’ olmalıdır. Siz Türkiye’yi darbe hukukundan arındıracaksanız, her türlü desteği vereceğiz.
Sayın Davutoğlu’na çağrı yapıyoruz: Bir, elinde sopa olan devlet istemiyoruz. İkinci kural siyasi partiler yasası ve seçim yasası değişmeli. Üçüncü kuralımız yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı. İsterse hukuk fakültelerinden başlayarak yargı sistemini değiştirelim. 4 yıllık hukuk fakültesi olmaz 21. yüzyılda. Hakim olmak o kadar kolay mı? Dört, düşünceyi açıklama özgürlüğü. Beş, medya özgürlüğü.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*