İhmallere karşı ne önlem alınacak

SAĞLIK: Kadında havlu gibi bez unutuldu

Karnında gazlı bez unutulan kadın normal yaşamına dönemiyor. Bez unutalan kadın dava açtı

Art arda geçirdiği ameliyatların sonuncusunda, karnından havlu büyüklüğünde bez çıkan kadın hatalı ameliyatı gerçekleştirdiğini iddia ettiği doktor ve hastaneden şikayetçi oldu. Karnından havlu büyüklüğünde gazlı bez çıkan kadın: “Ölmüyorum ama sürünüyorum” dedi.

Detaylar

Hasta Emine Arslan’ın avukatları Ebru Koçyiğit ve Ali Küçükali aracılığı ile savcılığa sunduğu suç duyurusunda bulundu. Avukatların suç duyurusu dilekçesine göre olay şu şekilde gelişti:

34 yaşındaki bir çocuk annesi Emine Arslan geçtiğimiz Eylül ayında 5 aylık hamileyken kontrol için Pendik’te özel bir hastaneye gitti. Doktoru M.U. yaptığı kontrolde Arslan’a bebeğinin karnında öldüğünü ve yumurtalıklarında 2 adet kisti olduğunu belirterek ameliyata alınması gerektiğini söyledi. Ameliyattan sonra doktor M.U. hastasına bebeğinin ve her 2 kistinin de alındığını belirtti. Ameliyat sonrası verilen patoloji raporunda tek bir kistten bahsedilmesi üzerine şüphelenen Arslan doktoruna durumu sorduğunda her şeyin kontrolü altında olduğuna dair cevap aldı. Günler geçtikçe acıları artan kadın hasta, yeniden doktoruna gitti ve doktoru kendisine ağrılarının normal olduğu söyledi. Yataktan kalkamayacak duruma gelen Arslan bir devlet hastanesinde muayene olmaya karar verdi ve 22 santimlik kisti olduğunu öğrendi. Devlet hastanesi Emine Arslan’ı bir üniversite hastanesine sevk etti.
KARNINDAN HAVLU BÜYÜKLÜĞÜNDE GAZLI BEZ
Üniversite hastanesinde kistinin büyüklüğünü gören doktorlar Arslan’ı acil olarak ameliyata aldı. Doktorlar ameliyat devam ederken Arslan’ın karnında dalak altına doğru uzanan 25 santim çapında başka bir kitleye rastladı. Ameliyat sonrası hastaya verilen raporda 25 çapındaki bu kitlenin bir bez olduğu ve Arslan’ın karnından çıkarıldığı belirtildi.

Üniversite hastanesinin raporunda unutulan bezin büyüklüğü ve özellikleri şöyle anlatıldı: “25x25x2,5 santimetre boyutunda, bej-kahverengi, üzerine yumuşak dokuların yapıştığı yabancı cisim (gazlı bez)”
Öte yandan ameliyatla alınan bezi laboratuvarda gören Adil Arslan ve akrabası gördüklerini cep telefonu kamerasına da kaydetti.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Avukatlar savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde ilk ameliyatı gerçekleştiren doktor M.U.’nun, Arslan’ın şikayetlerine rağmen onu muayene etmemesi ve karnındaki gazlı bezi farketmemesinin akıl almaz bir ihmal olduğunu belirterek hasta kadının ölüme terk edildiğini ifade etti. Karında unutulan bez nedeniyle Arslan’ın organlarının da iltihaplandığını belirten avukatlar, vücutta yabancı cisim unutulmasının başlı başına bir kusur sayıldığını kaydetti. Şüpheli doktor hakkında “Hekimliğin kötü uygulanması”, “Kasten yaralama”, “Güvenin kötüye kullanılması” suçlarından soruşturma başlatılmasını ve dava açılmasını talep eden avukatlar hastanenin de ruhsatının iptal edilmesini istedi. Arslan’ın karnından çıktığı belirtilen havlu büyüklüğündeki gazlı bezin fotoğrafı, hastane raporları ise dosyaya delil olarak sunuldu.. Savcılık konuya ilişkin başlattığı soruşturmada doktoru şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırdı.

YARIM MİLYON LİRA TAZMİNAT DAVASI

Emine Arslan’ın avukatları ayrıca doktor ve hastane hakkında da Anadolu Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak ev işlerini dahi yapamayacak hale gelen Arslan için 5 bini maddi, 500 bini ise manevi olmak üzere toplamda 505 bin lira tazminat davası da açtı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*