Vladimir Putin'e köşeye sıkıştı

DÜNYA: Vladimir Putin köşeye sıkıştı

Rusya’da ekonomik kriz şartlarında sosyal hoşnutsuzlukların arttığına dikkat çekiliyor. Yüksek Ekonomi Okulu raporunda, ”Halkın sabrı en fazla 1,5 yıl daha yeter, daha sonra kitlesel gösteriler başlayabilir” uyarısı yapıldı. Ekonomik krizin en fazla etkilediği kesimlerin ise Moskova’da yaşayan kalifiye gençler ile taşra sakinleri olduğu belirtiliyor. Rbc ajansının bildirdiğine göre, Yuri Levada kamuoyu araştırmaları merkezinin düzenlediği konferansta, Rusya’da halkın ”depresif halinin” geçen sene, araştırmnın yürütülmeye başladığı zamandan bu yana en yüksek seviyeye yükseldiğine dikkat çekildi. Yüksek Ekonomi Okulu’nun raporundan tespit ve öngörüleri paylaşan Profesör Natalya Tihovaya, Rusya’da ekonomik kriz şartlarında refah seviyesi gerileyen halkın 1,5 yıl içerisinde kitlesel gösterilere katılımının artabileceği tahminini dile getirdi.
Yapılan bir araştırmada, Rusya’da geçen sene halkın kin, öfke, umutsuzluk ve çevresine karşı duyduğu nefret duygularında artış olduğu ve daha saldırgan hale geldiği saptandı.
Yüksek Ekonomi Okulu raporuna göre, Rusya’da geliri yoksulluk sınırının iki kat üzerinde olan kişilerin nüfusa oranı yüzde 25. Halkın yüzde 12’si açlık sınırında yaşıyor.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*