TEKNOLOJİ: iPhone’da gizli App Store

TEKNOLOJİ: iPhone’da gizli App Store

iOS, tarihinin en büyük açığı ile karşı karşıya. App Store’da yer alan not uygulaması gibi görünen Lazy Notes, ücretli uygulamaları ücretsiz olarak indirmeye çanak tutuyor!
Apple, kapalı bir yapıya sahip olan işletim sistemi iOS için her ne kadar güvenlik güncellemeleri yayınlayarak, daha güvenli bir sistemi kullanıcılara sunmaya çalışsa da bazen işler yolunda gitmeyebiliyor.
Jailbreak işlemi ile ücretli App Store uygulamalarını korsan olarak indirmenin önüne geçmek için uğraşan Apple, iOS 9.2’den sonra Jailbreak açıklarını kapatmıştı. Ancak Apple şimdi kendi elinde olan bir şey yüzünden tarihinin en büyük açıklarından birini verdi.
App Store’da yer alan Lazy Notes isimli uygulama ilk bakışta basit bir not uygulaması gibi görünüyor. Ancak bu uygulamayı iPhone’una indiren kullanıcılar gizli bir App Store ile karşılaşıyor.

iPhone’a ücretsiz uygulama nasıl yüklenir?
Lazy Notes’un mağazası sayesinde App Store’da ücretli olan uygulamalar hiç bir ücret ödemeden yüklenebiliyor.
Ancak Lazy Notes kendi başına çalışmıyor. App Store harici uygulama yüklemek için AppCola sitesine Safari üzerinden girmeniz ve sertifika yüklemeniz gerekiyor.
Bir defaya mahsus bu işlemi yaptıktan sonra Lazy Notes uygulaması ile direkt iPhone üzerinden uygulamaları indirip yükleyebilirsiniz.
Apple’ın son zamanlarda App Store uygulamalarını eskisi gibi denetlemediği söyleniyordu.
Üzerine böyle bir olayın yaşanması bu söylentileri doğrular nitelikte oldu. Bakalım Apple durumun farkına varıp Lazy Notes’u ne zaman App Store’dan kaldıracak?

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*