Sabancı sukastçileri tutuklandı

GÜNDEM: Sabancı sukastçileri tutuklandı

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi, Sabancı suikastinin faili terör örgütü DHKP/C üyesi İsmail Akkol’un tutuklanmasına karar verdi. İsmail Akkol, “Sabancı suikastı”ndan tutuklandı. İsmail Akkol’la birlikte yakalanan Fadik Adıyaman da örgüt üyeliği suçundan kesinlenmiş hapis cezasının infazı için tutuklandı.
Söke’deki operasyonda gözaltına alınan terör örgütü DKKP/C üyesi İsmail Akkol ile Fadik adıyaman, Aydın’daki sorguları tamamlandı. Zanlılar, gece yarısı geniş güvenlik önlemleri altında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden çıkarılarak Aydın Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada sağlık kontrolünden geçirilen Akkol ile Adıyaman, daha sonra Aydın Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası’na getirildi.
Akkol ile Adıyaman’ın bulunduğu iki minibüs, bir süre sonra 2 zırhlı araç akrep eşliğinde emniyet binasından çıkarılıp İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na getirildi. Akkol ile Adıyaman uçakla İstanbul’a gönderildi.
AySabancı suikastinin faili terör örgütü DHKP/C üyesi İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman Sabah saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine sevk edildi. İstanbul’a gece saatlerinde ulaştırılan Akkol ve Adıyaman, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Yerleşkesi’ndeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Emniyette ifadeleri alınmayan Akkol ve Adıyaman, işlemleri tamamlanarak Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine gönderildi. Güvenlik amacıyla çelik yelek giydirilen zanlıların sevki sırasında adliye binası çevresinde polis ekipleri önlem aldı. Akkol ve Adıyaman’ın ifadeleri Cumhuriyet Savcısı tarafından alındı.
Akkol, Sabancı suikastine ilişkin davanın görüldüğü İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ara celseye çıkarıldı. Mahkeme, Akkol hakkında, kapatılan İstanbul 4 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi ile özel yetkili İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce çıkarılan yakalama emirlerini yüzüne okudu. Mahkeme, “suçun niteliği, delil durumu, katalog suçlardan oluşu, uzun süredir yargılamadan kaçması ve adli kontrol tedbiri kararının yetersiz kalacağı” gerekçesiyle Akkol’un tutuklanmasına karar verdi. İsmail Akkol’la birlikte yakalanan Fadik Adıyaman örgüt üyeliği suçundan kesinlenmiş hapis cezasının infazı için tutuklandı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*