Dolar endeksindeki düşüş, gelişmekte olan ülke para birimlerinin değerlenmesine neden olurken, bu ülke varlıklarına ilginin genel olarak arttığı görüldü. Bu etkiyle dün akşam uluslararası piyasada 2,91'in altına gerileyen dolar/TL bugün bankalararası piyasanın açılışında 2,9160 seviyelerinde dengelendi.

EKONOMİ: Küresel piyasada belirsizlikler gösteriyor

Küresel piyasalar, küresel ekonomik aktiviteye ilişkin beklentilerin çok büyük farklılıklar ve belirsizlikler göstermesinin etkisiyle sert bir şekilde dalgalanmaya devam ediyor.

Detaylar:

Brent petrolün varil fiyatı dün 32 dolar sınırına kadar geriledikten sonra gelen tepki alımları ve dolar endeksinin değer kaybetmesinin etkisiyle hızlı bir şekilde yükselişe geçerek, günü yüzde 9 artışla 35,43 dolardan tamamladı. ABD’de açıklanan verilerin beklentilerden kötü gelmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl yapması beklenen faiz artırımlarına ilişkin piyasa beklentilerinin azalması ile dolar endeksi düşüşe geçerek yüzde 1,60’lık azalışla son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar endeksindeki düşüş, gelişmekte olan ülke para birimlerinin değerlenmesine neden olurken, bu ülke varlıklarına ilginin genel olarak arttığı görüldü. Bu etkiyle dün akşam uluslararası piyasada 2,91’in altına gerileyen dolar/TL bugün bankalararası piyasanın açılışında 2,9160 seviyelerinde dengelendi.

Petrol fiyatları ise dünkü hızlı yükselişin ardından bugün Asya piyasalarında yüzde 0,40 artışla 35,60 seviyelerinde işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişle artan risk iştahı, dün ABD pay piyasalarına yansırken, özellikle enerji şirket paylarındaki değerlenme ile Dow Jones endeksi yüzde 1,13, S&P 500 endeksi yüzde 0,50 yükseldi, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,28 değer kaybetti.

Avrupa borsaları kapandıktan sonra yaşanan bu fiyat gelişmelerinin bugün açılışta pay piyasaları tarafından fiyatlanması ve yükseliş eğiliminin öne çıkması bekleniyor. Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 1,53, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,43 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,33 değer kaybetmişti.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*