Enflasyon zirvede

EKONOMİ: Enflasyon 20 ayın zirvesine taşındı

Başta elektrik ve vergi artışları olmak üzere ekmek, et ve diğer temel gıda maddelerine yapılan zamların etkisiyle enflasyon çift haneye yaklaştı.
Tüketici enflasyonu Ocak ayında yüzde 1,82’lik artış ile hedeflerin üzerinde yükseldi. Yıllık enflasyon ise yüzde 8,81’den yüzde 9,58’e çıkarak son 20 ayın zirvesini gördü. Başta elektrik ve vergi artışları olmak üzere ekmek, et ve diğer temel gıda maddelerine yapılan zamların etkisiyle enflasyon çift haneye yaklaştı.

Zam yağmurlarıyla başlayan 2016’nın ilk ayında enflasyon çift haneli rakamlara dayandı. Elektrikten ekmeğe, toplu taşıma ücretlerinden vergilere, kırmızı etten soğana kadar pek çok ürün ve hizmete yapılan zamlar, yıllık enflasyonu son 20 ayın zirvesine taşıdı.

Geçtiğimiz ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 9,58 oranında artış gösteren Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Mayıs 2014’te görülen yüzde 9,66’lık orandan sonra görülen en yüksek seviye olarak istatistiklere geçti. Ocak 2016’da enflasyon sepetindeki 417 maddeden 285’inin fiyatında artış yaşandı. Dar gelirli vatandaşın harcamaları içerisinde ciddi yer tutan gıda enflasyonu ise yüzde 11,7’yi buldu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*