"İstanbul'da gelecekte de su sıkıntısı yaşanmayacak"

AKTÜEL: “İstanbul’da gelecekte de su sıkıntısı yaşanmayacak”

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Su Arıtma Daire Başkanı Fatih Yıldız, “Ömerli Barajı’nda şu anki doluluk oranı yüzde 90 seviyesinde. Yaza yüzde 100 doluluk oranıyla girmeyi planlıyoruz. Uzun vadede İstanbul’un susuz kalmayacağını söyleyebiliriz” dedi.
Yıldız, İstanbul sınırları içinde en büyük barajın Ömerli olduğunu belirterek, barajın kapasitesinin 250 milyon metreküp olduğunu anlattı.
Ömerli Arıtma Tesisi’nin arıtma kapasitesinin 1,5 milyon metreküpün üzerinde olduğunu aktaran Yıldız, İstanbulluların günlük ortalama 2 milyon 700 bin metreküp su kullandığını, Ömerli Barajı’nın doluluk oranının İstanbul’un su ihtiyacını karşılamada en önemli gösterge olduğunu kaydetti. Yıldız, “Ömerli Barajı’nda şu anki doluluk oranı yüzde 90 seviyesinde. İstanbul’un önemli bir kısmına Asya ve Avrupa yakasına su sağlayan tesislerimiz bu barajdan su sağlamaktadır. Yaz aylarına da barajımızda yüzde 100 doluluk oranıyla girmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
İstanbul’a yeni barajlar İstanbul’da gelecekte de su sıkıntısı yaşanmayacağını ifade eden Fatih Yıldız, İstanbulluları susuz bırakmamak için de çok büyük projelere imza attıklarını dile getirdi.
En büyük projelerin başında Melen Barajı Projesi geldiğini vurgulayan Yıldız, Melen Barajı Projesi’nin 7 Aralık 2016 itibarıyla hizmete alınmasının planlandığını ve şu anda inşaatın yüzde 50’lik kısmının tamamlandığını, yaz aylarından itibaren su tutmaya başlamasını ümit ettiklerini söyledi. İstanbul’da ikisi Asya, üçü Avrupa Yakası’nda olmak üzere 5 baraj planlandığını bildiren Yıldız, kapasiteyi 2 milyar metreküpün üzerine çıkaracaklarını vurguladı.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*