‘Ne Toledo’su, Sur’u cehenneme çevirdiniz’

SİYASET: ‘Ne Toledo’su, Sur’u cehenneme çevirdiniz’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Masaya dönüş olmayacak”, “Sur’u Toledo (İspanya’nın turistik kenti) yapacağız” açıklamasına, “Başbakan hayal dünyasında yaşıyor. Masaya dönüş yok ne demek. Masaya dönüldüğü zaman ölümler duruyor. Masaya dönülmez demek savaşta ısrardır. Sur’u yakıp yıkan kendileridir. Cehenneme çevirdiniz ne Toledo’su” sözleri ile karşılık verdi.
MYK toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Demirtaş, Cizre’de bir evin bodrumunda mahsur kalan ve bir bölümü yaralı olan grupla irtibatın kesildiğini söyledi. Demirtaş’ın açıklamaları şöyle: Evrensel hukukun ülkenin iç hukukunun bu kadar aleni devlet tarafından ihlal edilmesi, AKP’nin bu kadar yasadışına çıkmaları çok vahim bir durumdur. Cizre, Sur’da tam olarak elde edilmek istenen zafer nedir? Onu da anlamış değiliz. Geride bu kadar enkaz, ölü yaralı bırakmak bir zafer midir? Bu tam bir siyasi hezimettir. Ortada siyasi bir başarısızlık vardır. Ülke kaosa sürüklenme noktasına getirilmiştir.
Bu ölüm kan ortamında sağlıklı bir Anayasa tartışmasının yürütülmesinin imkanı yoktur. Hükümet çözüme kapalıdır. Hükümet, tek bir kişinin rejim değişikliğini anayasal güvenceye almak çabasındadır. Hani tek başınıza iktidar olursanız ülke kaostan kurtulacaktı? Her gün cenazeler geliyor… Savaş politikasına boyun eğmeyeceğiz. Diyalog ve müzakereden yanayız.
Başbakan hayal dünyasında yaşıyor. ‘Masaya dönüş yok’ ne demek. Görüşmenin, masanın ne zararı oldu. Masaya dönüldüğü zaman ölümler duruyor. Masaya dönülmez derken savaşta ısrar etmek oluyor. Masa erdemli bir iştir, biz buna davet ediyoruz. Başbakan Cizre’de Sur’daki durumun giderek büyüdüğünün farkında değil. Sur’u yakıp yıkan kendileridir. Cizre’de öyle sanki mevzu bitmiş şimdi iş imara geldi oraları Toledo’ya çevirmeye geldi. Oraları cehenneme çevirdiniz ne Toledo’su!.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*