Başbakan Davutoğlu: "Aldığım nefes bana haram olsun"

SİYASET: Başbakan Davutoğlu: “Aldığım nefes bana haram olsun”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin sanayi, esnaf, ziraat odalarının başkanlarının da aralarında bulunduğu 100’e yakın isimle bir araya geldi. Akşam yemeğine TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, DİKAD Başkanı Reyhan Aktar gibi isimler de katıldı. Yemeğin başında bir konuşma yapan Davutoğlu şu mesajları verdi:
*Biz Bakanlar Kurulu olarak oturduğumuzda, masa etrafındaki arkadaşlarımıza ben bir gün eğer şu Kürttür bu Türk’tür diye bakarsam aldığım nefes bana haram olsun. Siirt’ten gelen dostumuz damda yatmaya davet etti. İki hafta sonra Siirt’te olacağım. Her bir vatandaşımızı dinleyeceğim ne istiyorsanız yapmaya hazırım diyeceğim. Sonra da diyeceğim ki sizler de bu ülkenin bütünlüğünün sağlanması, barikatların olmaması için bizimle omuz omuza vermelisiniz. Gelin diyoruz; bu yolculuğa beraber çıkalım.
*Diyarbakır dünyanın örnek şehirlerinden biri haline gelecek. Hep beraber yapacağız. Talep ettiğini hususlar neyse operasyon süresi tamamlandıktan sonra; huzur ve demokrasi, bizim için bir başka isim gündeme gelecek; sürdürülebilir huzur dönemi.
*Türk ve Kürt çocukları sizlerin huzuru için orada şehit düşüyorlar. Bazıları Kürt annelerinin bazıları Türk annelerinin bağrına hançer gibi saplanıyor. O şehit analarının güzel Türkçe ve Kürtçe ağıtlarına ben de katılıyorum.
*Güzel şehirlerimizi dünyanın gelip ziyaret ettiği, şiddetten baskıdan terörden arındırılmış, demokratik hak ve özgürlüklerin en iyi şekilde yaşandığı şehirler olması için gece gündüz çalışacağız. En önemli taahhüdümüz; yeni bir demokratik dönemim herkesin özgürce fikirlerini ifade ettiği yeni dönemin başlangıcı olduğunu ifade etmek olacaktır. Allah yolumuzu açık etsin. Allah kardeşliğimizi baki kalsın. Darbe vurmak isteyenlere fırsat vermesin. Medine ve Mekke’deydim. Kabe’ye girmek şerefi de nail oldu. Kabe’ye girip de Hz. Peygamber’in mihrabına secde edip baş koyduğumda ettiğim ilk dua; yarabbim bizim kardeşliğimizi daim kıl oldu. Ne şahsıma ettim dua ne de aileme ettim dua. Önce bu millete ettim. Sonra da devletim adına; Ya Rab bize öyle bir Merhamet ve kudret ver ki, kudretimizle bütün mazlumları koruyalım, merhametimizle bütün mazlumlara bağrımızı açalım. Allah devletimize milletimize zeval vermesin.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*