İhracatı İstanbul sırtladı

EKONOMİ: İhracatı İstanbul sırtladı

İstanbul, geçen yılki 77 milyar dolarlık ihracat rakamıyla, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 53’ünü tek başına üstlendi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, 2015’te toplam ihracat bir önceki yıla kıyasla yüzde 8,7 azalarak 143 milyar 935 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Bu dönemde en fazla ihracata 77 milyar 69 milyon dolar ile İstanbul imzasını atarken, ilin ihracatı 2014 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 6 gerileme gösterdi. İstanbul’un toplam ihracat içindeki payı yüzde 53 olarak hesaplandı.
İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi büyükşehirlerin de aralarında bulunduğu birçok ilin ihracat gelirleri bir önceki yıla göre düştü. Buna karşın jeopolitik sıkıntılar, küresel krizin etkileri ve dolar-avro kurunun gerilemesi gibi olumsuzluklara rağmen bazı Anadolu illeri ihracatını artırma başarısı gösterdi. Bu açıdan bakıldığında adıyaman, Bilecik, Burdur, Çorum, Kırklareli, Muğla, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Bayburt, Batman, Iğdır, Kilis ve Osmaniye gibi iller ihracatını artırdı.
Söz konusu dönemde ihracatını 8,2 katına çıkartarak 1,5 milyon dolardan 12,2 milyon dolara yükselten Siirt, Türkiye’de ihracatı en hızlı artan il oldu. Kars ise geçen yıl hiç ihracat yapamayan tek il olarak kayıtlara geçti.
Bölgelerin ihracat performansı karşılaştırıldığında Marmara Bölgesinin toplam ihracatı geçen yıl bir önceki yılla aynı seviyede kalarak 97 milyar 451 milyon dolar olarak gerçekleşti. İstanbul’un Marmara Bölgesinin toplam ihracatı içindeki payı yüzde 79 gibi yüksek bir orana ulaştı.
Doğu Anadolu Bölgesi, 884 milyon dolar ile Türkiye’nin en az ihracat yapan bölgesi olurken, bölgenin toplam ihracatı yıllık bazda yüzde 28 azaldı. Bölgede en fazla ihracat yapan il, 251 milyon dolar ile Malatya oldu. Ege Bölgesinin toplam ihracatı 2014-2015 döneminde yüzde 13 düşerek 14,2 milyar dolara geriledi. Ege Bölgesinin ihracatında en önemli payı 8,3 milyar dolarlık ihracatla İzmir aldı.
İç Anadolu Bölgesine bakıldığında, bölgenin ihracatı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 13,5 azalarak, 11,6 milyar dolara düştü. Bu bölgede de Ankara 7 milyar dolar ile bölgenin ihracatına en fazla katkı sağlayan il oldu.
Akdeniz Bölgesinin ihracatı da söz konusu dönemde yüzde 11 düşüş göstererek, 7,1 milyar dolara indi. Akdeniz Bölgesinde ihracata en önemli katkıyı 1,8 milyar dolar ile Hatay yaptı.
Güneydoğu Anadolu, toplamda 8,8 milyar dolar ile ülke ihracatına katkıda bulunurken, yıllık bazda bölgenin ihracatı yüzde 4,4 azaldı. Gaziantep, 6,3 milyar dolar ile bölgenin dış satımında ön plana çıkan il olarak belirlendi.
Karadeniz Bölgesinin de bu dönemde ihracatı yüzde 6 daralarak 3,8 milyar dolar seviyelerine düştü. Bölgede en fazla ihracat yapan il 1,5 milyar dolar ile Trabzon oldu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*